Kalisz: Tysiące wiernych w Drodze Krzyżowej
21 lutego 2010 | 22:28 | pap Ⓒ Ⓟ
Kilka tysięcy wiernych przeszło w niedzielę po południu ulicami centrum Kalisza w 20. Drodze Krzyżowej, rozpoczynając w ten sposób wielkopostne rozważania.
Kalisz był pierwszym polskim miastem, które przejęło tradycję tych procesji, znaną od wieków w niektórych krajach Europy Zachodniej i obu Amerykach. Jak twierdzą miejscowi jezuici, jest to najstarsza w kraju droga krzyżowa organizowana poza murami kościołów.
Dla większości wiernych udział w modlitwach pierwszej niedzieli Wielkiego Postu jest publicznym wyznaniem wiary. Zwykle, każdy z nich poświęca swój udział w wielkopostnych uroczystościach jakiejś osobistej intencji. Większość rozważań wygłaszanych przy poszczególnych stacjach przez przewodniczącą miejscowej rady miejskiej Adelę Przybył dotyczyło spraw związanych z tegorocznym jubileuszem 1850-lecia Kalisza i innymi ważnymi rocznicami, m.in. 700. rocznicą przybycia ojców franciszkanów. Przewodnicząca apelowała też do miejscowych urzędników, aby "w mieście symbolu" pracowali dla dobra wszystkich mieszkańców, a nie dla dobra swojego.
Jak każdego roku, wierni wyruszyli z ogrójca ojców jezuitów i zatrzymywali się przy piętnastu stacjach. Jedną z nich umieszczono w miejscu, w którym papież Jan Paweł II odprawił w czerwcu 1997 r. Mszę świętą i wygłosił pamiętną homilię o konieczności obrony życia.
Przemarsz wiernych w pierwszą niedzielę Wielkiego Postu jest powszechny zwłaszcza w Hiszpanii i we Włoszech. Nabożeństwa Drogi Krzyżowej trwają tam nawet ponad dziesięć godzin, a punktem honoru dla ich uczestników jest całkowite powstrzymywanie się od spożywania pokarmu, nawet wody.
"Najbardziej znane uroczystości organizowane są w Sewilli, gdzie aspekt religijny łączony jest z lokalnymi tradycjami" – mówią jezuici. Uważają oni, że dziś nie jest już możliwe odtworzenie trasy przebytej przez skazanego Jezusa, ponieważ Jerozolima była kilkadziesiąt razy burzona i odbudowywana.
Krzyż nieśli na zmianę reprezentanci poszczególnych parafii z wszystkich kaliskich dekanatów.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.