Kalisz: zainaugurowano rok akademicki w Wyższym Seminarium Duchownym
22 października 2015 | 16:08 | ek Ⓒ Ⓟ
– Przed Wami wspaniała przygoda intelektualna, wciągająca Wasze chłonne umysły w poznawanie prawdy o Bogu, o świecie i sobie samym. Pozwólcie się wciągnąć w tę wielką przygodę z radością i entuzjazmem – powiedział do alumnów bp Edward Janiak podczas inauguracji roku akademickiego w Wyższym Seminarium Duchownym w Kaliszu. Do kapłaństwa formuje się 41 kleryków, w tym 3 na pierwszym roku.
Mszę św. pod przewodnictwem biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka koncelebrowali: biskup pomocniczy Łukasz Buzun, bp senior Stanisław Napierała, wikariusz generalny ks. prał. Andrzej Latoń i in.
W homilii prefekt alumnów ks. Łukasz Pondel, odwołując się do dzisiejszego Słowa Bożego podkreślił, że Bóg wyzwala człowieka z niewoli grzechu, z ludzkiej samotności. – Przychodzimy jako dzieci tego świata, aby w Eucharystii spotkać Ojca, który ma do nas wyciągnięte dłonie przez swojego Syna na krzyżu, żeby w tych dłoniach odnaleźć dla siebie szczęście, żeby być człowiekiem wolnym. Chrystus daje prawdziwą wolność, której każdego dnia szukamy i wiemy, że o tę wolność niejednokrotnie trzeba walczyć klękając przy kratach konfesjonału, karmiąc się Ciałem Jezusa w Eucharystii, idąc do ludzi, by mówić o Ojcu, którego w swoim życiu spotkałem, który pokazuje, że jako człowiek wolny mogę zanieść Go drugiemu człowiekowi, że nie chcę Go zatrzymać tylko dla siebie – powiedział kaznodzieja.
Przed zakończeniem Eucharystii biskup kaliski przypomniał, że św. Jan Paweł II podczas wizyty w Kaliszu w 1997 r. poświęcił gmach seminarium i modlił się w kaplicy. – Jan Paweł II zostawił tutaj swoje ślady. Chcemy o nim pamiętać i prosić go szczególnie, aby wielką rodzinę kaliską miał w swojej opiece – podkreślił bp Edward Janiak.
W auli odbyła się druga część inauguracji. Rektor kaliskiego seminarium powitał gości i odniósł się do zmniejszającej się liczby powołań. – Chciałbym zwrócić uwagę, że określenie mniej powołań, nie jest właściwe – jak wskazał kiedyś kardynał Jean Marie Lustiger – Bóg powołania daje zawsze. Problem jest inny, a mianowicie coraz mniej jest ludzi zdolnych i odważnych, by dać odpowiedź na ten głos – wskazał ks. dr Piotr Górski, który dodał, że mniejsza ilość powołań nie oznacza, że Kościół źle funkcjonuje.
Zachęcił kapłanów do większego zaangażowania w duszpasterstwo parafialne. – Dzisiejszy młody człowiek, który już prawie nie zagląda do Kościoła, podlega potężnemu wpływowi mediów i wielu innych czynników, które nie tylko wykrzywiają jego obraz Kościoła, Chrystusa, ale czynią z niego ślepego konsumenta wszystkiego, co daje mu świat. Tym bardziej jako ludzie Kościoła w obecnym czasie, powinniśmy dbać o prostotę naszego życia, radykalizm ewangeliczny, a przede wszystkim o miłość i jedność, które będą czytelnym znakiem dla współczesnego człowieka – stwierdził rektor.
Wykład inauguracyjny nt. „Potrzeba obrazu. Obrazowanie jako strategia komunikacyjna w przepowiadaniu wygłosił ks. dr hab. Maciej Szczepaniak, adiunkt w Zakładzie Liturgiki i Homiletyki na Wydziale Teologicznym UAM w Poznaniu, rzecznik prasowy archidiecezji poznańskiej, konsultor Rady ds. Środków Społecznego Przekazu przy Konferencji Episkopatu Polski.
Po uroczystej immatrykulacji 3 alumnów roku pierwszego, głos zabrał także biskup kaliski, który podkreślał, że nie może być mowy o autentycznym chrześcijaństwie, o roli kapłana we współczesnym społeczeństwie, o skutecznym duszpasterstwie bez uczynków miłosierdzia. Wskazywał, że formacja teologiczna jest dziełem wyjątkowo złożonym i wymagającym. – Teologia zmierza w dwóch zasadniczych kierunkach. Pierwszym jest studium słowa Bożego, zapisanego w Biblii, przeżywanego w żywej tradycji Kościoła, autentycznie interpretowanego przez Urząd Nauczycielski Kościoła. Drugi kierunek koncentruje się na człowieku powołanym, by „wierzył”, by „żył”, by „przekazywał” innym chrześcijańską wiarę i etos. Ten kierunek obejmuje studium teologii dogmatycznej, moralnej, teologii duchowości, prawa kanonicznego oraz teologii pastoralnej – zauważył bp Edward Janiak.
Stwierdził, że seminarium to określony czas i miejsce, ale przede wszystkim wspólnota wychowawcza w drodze. – Seminarium samo w sobie jest podstawowym doświadczeniem życia Kościoła, jest wychowawczą wspólnotą kościelną, a raczej swego rodzaju wspólnotą wychowującą, której kształt jest określony przez jej specyficzny cel: towarzyszenie przyszłym kapłanom w ich powołaniu, a więc rozeznaniu powołania, pomoc w przyjęciu go i przygotowanie do przyjęcia sakramentu święceń z właściwymi mu łaskami i obowiązkami, dzięki którym kapłan upodabnia się do Jezusa Chrystusa – zauważył bp Janiak.
Zwrócił się do alumnów. – Przed Wami nowy rok, nowy trud i nowe wyzwania, ale jednocześnie wspaniała przygoda intelektualna, wciągająca Wasze chłonne umysły w poznawanie prawdy o Bogu, o świecie i sobie samym. Pozwólcie się wciągnąć w tę wielką przygodę z radością i entuzjazmem. Pozwólcie się unieść Waszym marzeniom, aby przekuć je w czyn. Czas studiów dany jest Wam tylko raz w życiu i szkoda go zmarnować – powiedział bp Janiak.
Budowę Wyższego Seminarium Duchownego w Kaliszu, decyzją pierwszego biskupa kaliskiego Stanisława Napierały, rozpoczęto dokładnie w piętnastą rocznicę pontyfikatu Jana Pawła II – 16 października 1993 r. Gmach poświęcił Jan Paweł II w dniu 4 czerwca 1997 r. podczas wizyty w Kaliszu. Przy tej okazji papież ofiarował dla seminarium obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus. Szczególnym momentem było posadzenie przez Jana Pawła II u wejścia do budynku dwóch 47-letnich, piramidalnych dębów upamiętniających tę wizytę. Seminarium zainaugurowało swoją działalność 4 listopada 1998 r. Na dzień inauguracji rozmyślnie wybrano tę datę, aby w ten sposób dać wyraz jedności oraz uczcić Ojca Świętego w dniu jego imienin.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.