Kalisz: zainaugurowano rok akademicki w Wyższym Seminarium Duchownym
22 października 2019 | 17:53 | ek | Kalisz Ⓒ Ⓟ
– Bardzo was proszę, abyście nie zaniedbywali modlitwy. Nie rezygnujecie z tej modlitwy, którą wynieśliście z domu rodzinnego – mówił do alumnów bp Edward Janiak podczas inauguracji roku akademickiego w Wyższym Seminarium Duchownym w Kaliszu. Do kapłaństwa formuje się 39 kleryków, w tym 6 na pierwszym roku.
Uroczystość rozpoczęła Msza św. w kaplicy seminaryjnej pod przewodnictwem biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka.
W homilii ks. dr Jarosław Powąska wskazał, że alumni rozpoczynają kolejny rok akademicki w seminarium, które 4 czerwca 1997 r. poświęcił Ojciec Święty Jan Paweł II. – W tym miejscu wzrastają ci, którzy będą sługami kapłańskiej władzy Chrystusa. Niewątpliwie wzorem dla każdego kapłana jest Jezus Chrystus, ale w naszej diecezji szczególnie został nam dany św. Józef, który jest wzorem sługi. Jest to szczególny i piękny wzór, który kapłanom pomaga nieustannie trwać w tym co dobre, a dla kleryków może być inspiracją w tym, jak mają kształtować swoje serca – stwierdził
dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Kaliszu.
W drugiej części spotkania rektor kaliskiego seminarium ks. Marcin Załężny przedstawił osiągnięcia alumnów w wymiarze naukowym oraz powołaniowym, ukazując jednocześnie obraz funkcjonowania seminarium w roku formacyjno-akademickim 2018/2019. Z najważniejszych działań wymienił udział w projektach naukowo-badawczych, uczestnictwo w ogólnopolskim forum młodych teologów w Lublinie, organizację rekolekcji dla młodzieży oraz wczasorekolekcji „Ostoja” dla osób niepełnosprawnych i ich opiekunów. Dodał, że szczególne owoce wydaje współpraca z Duszpasterstwem Liturgicznej Służby Ołtarza, w ramach której udało się przeprowadzić kursy lektorskie i ceremoniarzy, dni skupienia dla lektorów i ceremoniarzy, a także zorganizować I Biegową Pielgrzymkę Ministrantów Diecezji Kaliskiej na Jasną Górę.
Wykład inauguracyjny nt. „Wyświęceni i posłani” wygłosił ks. kan. dr hab Franciszek Jabłoński z Gniezna.
Po uroczystej immatrykulacji 6 alumnów roku pierwszego głos zabrał biskup kaliski, który podkreślał, że na kształtowanie kapłanów oprócz seminarium duży wpływ ma proboszcz parafii. – Ksiądz proboszcz ma bardzo wielki wpływ na formację, ponieważ to, co słyszymy w seminarium musi być potwierdzone czynem w formie duszpasterstwa – stwierdził duchowny.
Prosił alumnów, aby nie zaniedbywali modlitwy. – Bardzo was proszę, abyście nie zaniedbywali modlitwy. Nie rezygnujecie z tej modlitwy, którą wynieśliście z domu rodzinnego. Człowiek, który nie modli się prędzej czy później traci wiarę – zaznaczył hierarcha.
Zachęcał kleryków do czytania książek autorstwa Jana Pawła II i kard. Stefana Wyszyńskiego. – W tym roku jest nam dany czas, żebyśmy parzyli na Kościół przez pryzmat św. Jana Pawła II i kardynała Stefana Wyszyńskiego. Zobowiązuję was, by każdy przeczytał wybraną książkę ich autorstwa – powiedział bp Janiak.
W uroczystości uczestniczyli: biskup kaliski Edward Janiak, biskup pomocniczy Łukasz Buzun, bp senior Stanisław Napierała, wikariusz generalny ks. prał. Andrzej Latoń, wikariusze biskupi: ks. prał. Jerzy Adamczak, ks. prał. Dariusz Smolnik, ks. kan. Bogumił Kempa, oficjał Sądu Biskupiego, ks. kan. Marcin Papuziński, kanclerz Kurii Diecezjalnej w Kaliszu, a także księża wykładowcy i goście z zaprzyjaźnionych seminariów diecezjalnych i zakonnych z Poznania, Częstochowy, Gniezna, Kazimierza Biskupiego, Lądu nad Wartą, przedstawiciele władz samorządowych miasta Kalisza i powiatu kaliskiego, władze kaliskich uczelni: Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej i Uniwersytetu Adama Mickiewicza, księża dziekani diecezji kaliskiej i proboszczowie kleryków pierwszego roku.
Budowę Wyższego Seminarium Duchownego w Kaliszu, decyzją pierwszego biskupa kaliskiego Stanisława Napierały, rozpoczęto dokładnie w piętnastą rocznicę pontyfikatu Jana Pawła II – 16 października 1993 r. Gmach poświęcił Jan Paweł II w dniu 4 czerwca 1997 r. podczas wizyty w Kaliszu. Przy tej okazji papież ofiarował dla seminarium obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus. Szczególnym momentem było posadzenie przez Jana Pawła II u wejścia do budynku dwóch 47-letnich, piramidalnych dębów upamiętniających tę wizytę.
Seminarium zainaugurowało swoją działalność 4 listopada 1998 r. Na dzień inauguracji rozmyślnie wybrano tę datę, aby w ten sposób dać wyraz jedności oraz uczcić Ojca Świętego w dniu jego imienin. Pierwszym rektorem był ks. prał. dr Jacek Plota. Kolejnymi: ks. prał. dr Aleksander Gendera, ks. kan. prof. dr hab. Jan Grzeszczak, ks. dr Piotr Górski. Od 17 września 2018 r. funkcję rektora pełni ks. mgr lic. Marcin Załężny. Ojcem duchownym jest ks. dr Łukasz Pondel, prefektem ds. studiów – ks. dr Waldemar Graczyk, prefektem ds. wychowawczych – ks. Piotr Przybył. Dyrektorem administracyjnym obiektu jest ks. kan. mgr lic. Eugeniusz Synowiec.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.