Kałków-Godów – leśnicy upamiętnili prof. Jana Szyszkę
22 kwietnia 2022 | 09:40 | rm | Radom Ⓒ Ⓟ
Leśnicy upamiętnili prof. Jana Szyszkę. W sanktuarium Matki Bożej Bolesnej, Królowej Polski, Pani Ziemi Świętokrzyskiej w Kałkowie-Godowie odbyło się 21 kwietnia odsłonięcie i poświęcenie obelisku upamiętniającego profesora oraz ścieżki przyrodniczej jego imienia. Jan Szyszko zmarł w 2019 r. Był leśnikiem, naukowcem, trzykrotnym ministrem środowiska oraz posłem na Sejm RP.
W homilii bp Marek Solarczyk wyraził nadzieję, że otwierana ścieżka edukacyjna będzie inspiracją do dziękowania za dzieło stworzenia. – Było również mobilizacją do ochrony i pielęgnowania. Niech Bóg nas w tym umacnia – mówił bp Solarczyk.
Krystyna Szyszko uroczystość jest spełnieniem testamentu jej męża. – Musimy zrobić wszystko, aby zachować dla przyszłych pokoleń piękno polskiej przyrody. Z tego powodu jest to dla nas radość, że patronem tej ścieżki przyrodniczo-edukacyjnej został mój mąż prof. Jan Szyszko – powiedziała Krystyna Szyszko.
Andrzej Matysiak, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu mówił, że miejsce odsłonięcia i poświęcenia obelisku upamiętniającego prof. Szyszkę oraz ścieżki przyrodniczej jego imienia nie jest przypadkowe. – Prof. Szyszko bywał tutaj wielokrotnie. Pierwszą wizytę z leśnikami odbył 12 czerwca 1999 roku. Był to czas pielgrzymki Jana Pawła II w Sandomierzu. W Kałkowie podsumowaliśmy wizytę z papieżem-Polakiem – mówił dyrektor Andrzej Matysiak.
Ryszard Gliwiński, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach. – Prof. Szyszko był zachwycony tym sanktuarium. Dzisiaj jesteśmy tutaj, aby dziękować za osobę, która troszczyła się o przyrodę – mówił prezes Gliwiński.
W latach 1997-1999 prof. Jan Szyszko był ministrem ochrony środowiska, zasobów naturalnych i leśnictwa w rządzie Jerzego Buzka, w latach 2005-2007 ministrem środowiska w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego, w latach 2015-2018 ministrem środowiska w rządzie Beaty Szydło oraz Mateusza Morawieckiego. W latach 1999-2000 był prezydentem Konwencji Klimatycznej ONZ. Od 2005 r. był posłem na Sejm RP.
Jan Szyszko z ochroną środowiska związał całą swoją karierę naukową. Jest autorem ponad 250 książek, prac i publikacji naukowych z zakresu użytkowania zasobów przyrodniczych i ekologii. Od lat był związany ze Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. W 1966 r. ukończył Wydział Leśny na tej uczelni i tam też zdobywał kolejne tytuły naukowe. Od 2001 r. był profesorem zwyczajnym nauk leśnych. Był stypendystą uniwersytetów w Belgii, Holandii i Niemczech. Posiadał tytuł doktora honoris causa uniwersytetów w Luneburgu (Niemcy) i Użgorod (Ukraina).
Współtworzył Samodzielną Pracownię Oceny i Wyceny Zasobów Przyrodniczych. Założył też Międzyuczelniane Studium Oceny i Wyceny Zasobów Przyrodniczych Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego i Szkoły Głównej Handlowej. Wykładał w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego i Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Był jednym z założycieli i prezesem Stowarzyszenia na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju Polski.
Prywatnie prof. Jan Szyszko był mężem, ojcem i dziadkiem.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.