Kalwaria Pacławska: pielgrzymi wysłuchali oratorium „Oto Matka Twoja”
14 sierpnia 2018 | 09:00 | pab | Kalwaria Pacławska Ⓒ Ⓟ
Skomponowane specjalnie na 350-lecie sanktuarium pasyjno-maryjnego w Kalwarii Pacławskiej oratorium „Oto Matka Twoja” uświetniło obchody Wielkiego Odpustu Kalwaryjskiego Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Zostało ono wystawione w poniedziałek wieczorem na placu sanktuarium.
Oratorium „Oto Matka Twoja” jest dziełem krakowskich kompozytorów: Piotra Pałki i Pawła Bębenka pod dyrekcją Elżbiety Przystasz. Słowa napisała michalitka s. Leona Przybyło.
Utwór został skomponowany specjalnie na jubileusz 350-lecia Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej w Kalwarii Pacławskiej koło Przemyśla. Składa się z czterech części (Wyrok, Spotkanie Matki i Syna, Ukrzyżowanie i śmierć Jezusa, Zmartwychwstanie), w których zawartych zostało 12 scen.
Przed kalwaryjską publicznością wystąpili: Sanocki Chór Kameralny i Podkarpacka Orkiestra Kameralna oraz soliści: Barbara Mroczek, Agnieszka Piwko, Piotr Piwko, Andrzej Zawisza. Narratorem był aktor Dariusz Kowalski. Koncert transmitowała na żywo na antenach ogólnopolskich TVP 3.
Kalwaria Pacławska leży 25 km na południe od Przemyśla. Jej założycielem był hrabia Andrzej Maksymilian Fredro. Z tą fundacją wiąże się pewna legenda, według której podczas polowania między porożem jelenia Fredrze miał się ukazać jaśniejący krzyż. W miejscu tym w 1665 r. hrabia postawił drewniany kościół i klasztor, a 3 lata później sprowadził franciszkanów. Wtedy też po raz pierwszy odbyło się nabożeństwo na kalwaryjskich dróżkach. Powstała z myślą upowszechniania kultu Męki Pańskiej, ale z czasem – ze względu na słynący łaskami obraz – stało się ważnym miejscem czci wobec Matki Bożej.
Wizerunek przywędrował na to miejsce z Kamieńca Podolskiego. Niegdyś przed nim modlili się m.in. królowie: Jan Kazimierz i Jan III Sobieski oraz polscy hetmani i książęta. W Kalwarii Pacławskiej uwiecznionej na nim Maryi nadano tytuł: Słuchająca. Wzięło się to z dwóch powodów: z tego, że artysta namalował Jej jedno, odkryte ucho oraz z licznych cudów, jakie zostały wyproszone za Jej wstawiennictwem – w XVIII w. zanotowano w księgach ponad 50 takich zdarzeń.
Najwięcej pielgrzymów gromadzi Wielki Odpust Kalwaryjski ku czci Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Odbywa się on od 11 do 15 sierpnia.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.