Drukuj Powrót do artykułu

Kalwaria Pacławska: Podkarpacka Pielgrzymka Straży Pożarnych

06 maja 2018 | 14:37 | pab | Kalwaria Pacławska Ⓒ Ⓟ

Strażacy z całego województwa podkarpackiego uczestniczyli w niedzielę w 23. Podkarpackiej Pielgrzymce Straży Pożarnych do Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej Kalwaryjskiej w Kalwarii Pacławskiej k. Przemyśla. Mszy świętej przewodniczył abp Adam Szal. Metropolita przemyski przypominał w kazaniu o tym, jak ważne w życiu są przykazania.

Abp Szal zwrócił uwagę, że ludzie otoczeni są przeróżnymi przykazaniami – mogą to być przepisy prawne, zalecenia medyczne, czy instrukcje obsługi różnych urządzeń. Jak zaznaczył, wskazówkami w relacjach ludzi z Bogiem i między sobą są przykazania Boże. – Te przykazania są wpisane w nasze sumienia, w nasze serca, w naszą ludzką naturę. Nawet, jeśli człowiek jest niewierzący, czuje w swojej naturze, że powinien przestrzegać pewnych zasad. Do tych przykazań człowiek, kierując się swoim naturalnym rozumem może dojść własnymi siłami – stwierdził.

Kaznodzieja przypomniał, że Dekalog był motywem przewodnim pielgrzymki św. Jana Pawła II do Polski w 1991 r., bo jak podkreślał, „od tych dziesięciu słów zależy przyszłość człowieka, społeczeństwa, narodu i całego świata”. – Trzeba się wciąż formować i ciągle wracać do tego, aby być tym przykazaniom wiernym. Trzeba wracać do Dekalogu i traktować go nie jak utrudniające nam życie zasady postępowania, ale jako pomoc w dotarciu do celu – powiedział abp Szal.

Metropolita przemyski krytycznie odniósł się do postawy, kiedy człowiek nazywa się chrześcijaninem, ale z niektórymi przykazaniami się nie zgadza. Jako przykłady podał szacunek do życia ludzkiego, pracę w dni świąteczne, uczestnictwo w niedzielnej Mszy św., czy handel w niedzielę.

Abp Szal chwalił strażaków za to, że nie tylko pomagają ofiarom pożarów i wypadków, ale że angażują się w różne działania społeczne i religijne. – Bądźcie drodzy siostry i bracia strażacy wierni przykazaniom, a zapewne wtedy nasze życie będzie lepsze. Kultywujcie także walkę z tymi wadami narodu, z którymi trudno nam sobie poradzić – zachęcał.

Hierarcha przekonywał, że nadając swojej służbie motywację pełnienia jej z miłości, to ta praca będzie miała szczególny walor i doprowadzi strażaków do świętości.

Podczas Mszy św. uroczyście przekazano do sanktuarium relikwie św. Floriana – patrona strażaków.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.