Kalwaria Pacławska: rekordowa liczba uczestników VI Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek
01 lutego 2021 | 11:00 | pab | Kalwaria Pacławska Ⓒ Ⓟ
Przez 4 dni trwały przesłuchania uczestników tegorocznego VI Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Kalwarii Pacławskiej koło Przemyśla. Zgłosiły się na niego 43 zespoły, 254 solistów, 10 chórów, 1 orkiestra i 17 duetów oraz tercetów. W tym roku festiwal odbywał się w formie online, a wykonawcy nie przyjechali osobiście do Kalwarii, lecz przesłali swoje utwory nagrane w formie wideo.
Organizatorami festiwalu są: Klasztor Ojców Franciszkanów w Kalwarii Pacławskiej, Centrum Kulturalne w Przemyślu i Podkarpackie Stowarzyszenie Gospel w Przemyślu.
– Jury miało dość trudną i długą pracę, ale wyniki były raczej jednomyślne. Przesłuchania trwały cztery dni. Ogółem zgłosiło się około 800 osób. Radujemy się tym, bo naszym pragnieniem było, aby ten festiwal objął nie tylko Polskę i aby każdy mógł się zaprezentować – powiedziała podczas ogłoszenia wyników Lucyna Rudawska, prezes Podkarpackiego Stowarzyszenia Gospel w Przemyślu.
Prowincjał krakowskich franciszkanów o. Marian Gołąb dziękował wykonawcom za „ucztę duchową i artystyczną”. Przyznał, że wysłuchane utwory pomogły mu przenieść się duchowo do Betlejem. – Życzymy wam, aby Bóg wam błogosławił, aby rodził się w waszych sercach, w waszych rodzinach. Niech błogosławi waszym talentom. Śpiewajcie dalej chwałę Bogu, bo jeśli nasze życie będzie wyśpiewywaniem chwały Bogu, to ono będzie piękne i będziemy dotykać atmosfery narodzenia Chrystusa – powiedział.
Z kolei metropolita przemyski abp Adam Szal uznał, że festiwal kolęd jest okazją do tego, „aby popatrzeć na siebie i razem pomedytować, mimo że dzieli nas wiele kilometrów”. – Skupia nas jedno: Chrystus prawdziwe światło, które przyszło na świat, aby oświecić nas wszystkich, aby wyprowadzić nas z mroku i cienia śmierci. Tylko razem z Nim możemy pokonać zło, które nam zagraża – podkreślił.
W kategorii chóry I nagrodę otrzymał Chór Mieszany „Echo” z Krosna (woj. podkarpackie) pod dyrekcją Agnieszki Sochy. W kategorii Orkiestry nagroda (bez przyznanego miejsca) została przyznana dla Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej w Husowie, woj. podkarpackie, pod dyrekcją Zdzisława Magonia. W kategorii zespoły folklorystyczne główna nagroda powędrowała do Zespołu Śpiewaczego „Znad Wisły” z Borowej, woj. podkarpackie.
W kategorii zespoły wokalne przyznano dwa I miejsca dla: Zespołu Wokalnego z Domu Kultury w Zwoleniu (woj. mazowieckie) i Zespołu Wokalnego Zespołu Szkół Muzycznych w Radomiu (woj. mazowieckie). W kategorii duety najlepiej oceniono Klaudię Kutybę i Natalię Kubiak ze Studia Piosenki i Tańca FART w Bielawie (woj. dolnośląskie). Wśród tercetów największe uznanie jury uzyskał Tercet z Kozienickiego Domu Kultury (woj. mazowieckie).
Studio Art. z Poręby (woj. śląskie) wygrało w kategorii zespołów działających w szkołach artystycznych lub ośrodkach kultury. Natomiast wśród zespołów amatorskich I nagrodę otrzymał Coś Się Święci z Zubrzycy Górnej (woj. małopolskie).
Soliści byli oceniani w kategoriach wiekowych. Wśród dorosłych uczących się w szkołach artystycznych wygrała Alicja Olschowsky z Katowic, natomiast wśród amatorów jury nie przyznało I i III miejsca, a II miejsce zajęła Agata Widlarz z Rzeszowa.
W kategorii 15-18 lat I nagrodę otrzymała Aleksandra Brągiel z Jasielskiego Domu Kultury, woj. podkarpackie oraz Julia Tłuczkiewicz z Ostrowca Świętokrzyskiego. W kategorii 10-14 lat Marcelina Albrycht z Równego (Studio Wokalno-Instrumentalne Krzysztof Zajdel w Krośnie), woj. podkarpackie oraz Aleksandra Juchniewicz ze Szczecina, woj. zachodniopomorskie. W kategorii 6-9 lat Franciszek Brzózka z Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Jarosławiu, woj. podkarpackie, oraz Michalina Cedro z Dąbrowy k. Kielc.
W tegorocznej edycji festiwalu jury nie przyznało nagrody Grand Prix.
Nagrody ufundowali: Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego, Klasztor Ojców Franciszkanów w Kalwarii Pacławskiej, Prowincjał Krakowskiej Prowincji Franciszkanów, Centrum Kulturalne w Przemyślu, Urząd Gminy Fredropol, Starostwo Powiatowe w Przemyślu i Urząd Miasta Przemyśla.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.