Kalwaria Pacławska: 50 tys. uczestników odpustu
11 sierpnia 2001 | 19:24 | kdr/jw/mr Ⓒ Ⓟ
Nawet 50 tys. osób może wziąć udział w uroczystościach odpustowych ku czci Wniebowzięcia Matki Bożej w Kalwarii Pacławskiej.
Odpust, który odbywa się tam od kilkuset lat, rozpoczął się 11 sierpnia od tradycyjnego poświęcenia szat Matki Bożej Zaśniętej i procesji z tą figurą do kaplicy Domu Maryi na kalwaryjskim wzgórzu.
W trakcie uroczystości, które potrwają do środy, 15 sierpnia wierni wezmą udział w całonocnych czuwaniach, procesjach i Mszach św. Zostaną odprawione nabożeństwa ewangelizacyjne, procesje ze świecami po kalwaryjskich “dróżkach” i koncerty muzyki chrześcijańskiej.
Franciszkanie organizują uroczystości w Kalwarii Pacławskiej od XVII w. Kasztelan lwowski Andrzej Maksymilian Fredro założył tam sanktuarium Matki Bożej i Męki Pańskiej na wzór sanktuarium w Ziemi Świętej. Wkrótce Kalwaria stała się celem pielgrzymek wiernych, których nie stać było na pielgrzymowanie do Jerozolimy.
Kalwaria Pacławska zaczęła być nazywana “Jerozolimą Wschodu”. Magnesem przyciągającym pielgrzymów jest słynący łaskami, cudowny obraz Matki Bożej Kalwaryjskiej, sprowadzony z franciszkańskiego kościoła w Kamieńcu Podolskim w 1672 r. Kalwaria Pacławska słynie także z ponad 40 kaplic rozsianych po okolicznych wzgórzach, przy których zatrzymują się pielgrzymi, żeby rozważać wydarzenia z życia Jezusa i Jego Matki.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.