Kalwaria Zebrzydowska
21 lipca 2010 | 11:14 | PR Ⓒ Ⓟ
Pierwsza polska kalwaria gromadzi od ponad czterystu lat rzesze pielgrzymów. Wśród nich był też wiele razy Karol Wojtyła. Jak poruszać się po kalwaryjskich dróżkach podpowiada przewodnik „Pielgrzymki po Europie”.
Kalwaria Zebrzydowska to oddalone o 35 km od Krakowa sanktuarium, będące miejscem kultu Męki Pańskiej i Matki Bożej. Fundatorem Kalwarii był Mikołaj Zebrzydowski a opiekunami, zgodnie z jego wolą, są Polscy Franciszkanie zwani popularnie Bernardynami.
Początek kompleksu datuje się na 1602 rok, kiedy podpisano niezbędne dokumenty, na mocy których przekazano ziemie zakonowi. Pierwsi mnisi przybyli do Kalwarii dwa lata później. Wtedy też rozpoczęto budowę kościoła i klasztoru. Pierwotny kościółek Ukrzyżowania został wzniesiony według modelu przywiezionego z Jerozolimy, Kalwaria Zebrzydowska to bowiem swoista kopia Kalwarii Jerozolimskiej. Z czasem dobudowano kolejne kościoły i szereg kaplic w stylu barokowym i manierystycznym.
Niespotykane bogactwo architektury i krajobrazów zdecydowały, że w 1999 roku Kalwaria została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa Kultury i Nauki UNESCO.
„Pielgrzymki po Europie” to seria 12 książek, które przydadzą się nie tylko pielgrzymującym do miejsc świętych Europy, ale także tym, którzy pozostając w domu pragną poznać słynące z cudów ośrodki kultu wiary chrześcijańskiej. Pierwszy przewodnik, dotyczący Fatimy i Góry św. Patryka, ukazał się w lutym. Kolejne tomy z serii zaprezentują Lourdes i Les Saintes Maries De La Mer (Francja), Santiago de Compostela i El Rocio (Hiszpania), Kalwarię Zebrzydowską (Polska) i Kavelaer (Niemcy), Amsterdam (Holandia) i Scherpenheuvel (Belgia) oraz Medjugorje (Bośnia) i Iona (Szkocja). Do każdej części dołączone są płyty DVD z filmami i reportażami na temat opisywanych miejsc.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.