Kalwaria Zebrzydowska: kościół „Grobku” Matki Bożej odzyskuje dawną świetność
04 lipca 2012 | 15:48 | rk Ⓒ Ⓟ
W sanktuarium pasyjno-maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej trwają prace renowacyjne kościoła „Grobku” Matki Bożej w Brodach – jednego z najpiękniejszych obiektów kompleksu klasztornego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Wymieniana jest cała więźba dachowa świątyni, prowadzone są też prace kamieniarskie zewnętrznych elementów zabytku. Konserwatorzy przywracają dawną świetności budowli.
Jak poinformował KAI kustosz klasztoru kalwaryjskiego o. Gracjan Kubica OFM, zabiegi renowacyjne i konserwatorskie obejmują dach i kamienne elementy, w tym pilastry, figurę Matki Bożej oraz całe otoczenie kościoła. Remont finansowany jest częściowo z grantu ministerialnego, częściowo zaś z funduszy własnych klasztoru.
Sanktuarium pasyjno-maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej jest najstarszą i największą w Polsce kalwarią. Jej fundatorem jest wojewoda krakowski Mikołaj Zebrzydowski, który po lekturze dzieła Christiana Adrichomiusza opisującego Jerozolimę w czasach Chrystusa w 1600 r. postanowił w swoich posiadłościach odwzorować miejsca Ziemi Świętej. Powstały 42 kościoły i kaplice wkomponowane w krajobraz beskidzki.
Najpiękniejsze z kalwaryjskich kaplic ufundował Mikołaj Zebrzydowski w latach 1605-17. Zaprojektował je niderlandzki architekt i jubiler Paweł Baudarth: Ratusz Piłata, Grób Pana Jezusa, Ogrójec, Pojmanie, Dom Annasza, Dom Kajfasza, Pałac Heroda, Włożenie Krzyża, Wieczernik, II Upadek oraz należące do Dróżek Matki Bożej: tzw. Grobek, czyli kościół Grobu Matki Bożej, Domek Maryi i Serce Maryi – kaplica, która w rzucie pionowym ma kształt serca. Pozostałe kaplice ufundowali Jan Zebrzydowski, syn Mikołaja oraz jego wnuk Michał.
Poddawany obecnie renowacji kościół Grobu Matki Boskiej powstał na planie wydłużonego prostokąta z półkolistą absydą od strony wschodniej i półeliptyczną kruchtą od strony zachodniej. Świątynia nosi cechy baroku i należy do najpiękniejszych obiektów sakralnych w Kalwarii. Kościół konsekrował bp Tomasz Oborski w 1642 roku.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.