Kalwaria Zebrzydowska: odpust Wielkiego Tygodnia w sanktuarium (zapowiedź)
07 kwietnia 2014 | 09:43 | rk Ⓒ Ⓟ
Sceny wjazdu Jezusa na osiołku do Jerozolimy oraz „wypędzenia przekupniów” rozpoczną w niedzielę 13 kwietnia pasyjne obchody Wielkiego Tygodnia w sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej. Chwalebne Misterium Męki Pańskiej co roku gromadzi rzesze wiernych z różnych części Polski, a nawet zagranicy.
W Wielki Piątek w procesji przejdzie po kalwaryjskich Dróżkach około 100 tysięcy pątników – szacują ojcowie bernardyni, opiekujący się sanktuarium.
Zasadnicza część misterium Męki Pańskiej rozpocznie się w Wielką Środę, 16 kwietnia. Wówczas wierni ujrzą m.in. sceny „Uczty u Szymona” i „Zdrady Judasza”. W Wielki Czwartek po scenie „Umycie nóg Apostołom” przejdzie procesja pasyjna do Pałacu Kajfasza, a wieczorem przed Mszą św. Wieczerzy Pańskiej odegrana zostanie scena sądu „U Kajfasza”.
Rano w Wielki Piątek, 18 kwietnia, procesja wyruszy spod Domu Kajfasza przez Ratusz Piłata i kościół Ukrzyżowania do kaplicy Grobu Pana Jezusa na szczycie góry Ukrzyżowania, gdzie do niedzieli będzie trwała adoracja. Podczas wielkopiątkowej procesji główne kazanie wygłosi metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. Liturgii Wielkiego Piątku przy kościele Ukrzyżowania przewodniczyć będzie bp Jan Szkodoń, sufragan archidiecezji krakowskiej.
Wieczorem w Wielką sobotę sprawowana będzie Liturgia Wigilii Paschalnej, a w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego wierni wezmą udział w porannej procesji, podczas której z Kaplicy Grobu Pańskiego do Bazyliki Głównej zostanie przeniesione ciało Jezusa w Eucharystii. Procesji i Mszy św. będzie przewodniczyć bp Szkodoń.
Zakonnicy informują media, że prośby o akredytację, po wypełnieniu formularzy, należy – wraz z aktualnym zdjęciem – przesyłać na adres info@kalwaria.eu do dnia 10 kwietnia. Na stronie sanktuarium dostępne są też formularze wniosków o akredytację prasową.
Na sanktuarium kalwaryjskie składa się barokowa bazylika, w której znajduje się obraz Matki Bożej Kalwaryjskiej, oraz prawie 50 zabytkowych kaplic wokół świątyni, wzniesionych na górze Żar.
Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej jest jednym z głównych ośrodków kultu maryjnego w Polsce. Jego fundatorami była w XVII wieku rodzina Zebrzydowskich. Równolegle z klasztorem wybudowano Dróżki Męki Pańskiej, przypominające kompozycją topograficzną i architektoniczną miejsca święte w Jerozolimie. Kalwaria Zebrzydowska jest jednym z kilku obiektów z Małopolski – obok Krakowa, kopalni soli w Wieliczce i byłego niemieckiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau – wpisanym na listę Światowego Dziedzictwa Kultury i Natury UNESCO.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.