Kalwaria Zebrzydowska: otwarto jedną z największych szopek bożonarodzeniowych w Polsce
25 grudnia 2010 | 12:28 | rk Ⓒ Ⓟ
Jedną z największych szopek bożonarodzeniowych w Polsce, otwarto 24 grudnia podczas Pasterki w bazylice franciszkańskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej.
Tło konstrukcji stanowi olbrzymie płótno o szerokości 12 metrów i wysokości 8 metrów, na którym widnieje panorama Betlejem. Na głównym podium znajduje się wieloplanowa scena, na której układa się ok. 200 figur – ruchomych i statycznych – wkomponowanych w krajobraz betlejemski. Najstarsze pochodzą z XIX wieku – poinformował kustosz o. Damian Muskus OFM.
Kalwaryjska szopka nawiązuje charakterem do tej z Greccio, we Włoszech, gdzie w 1223 roku św. Franciszek z Asyżu urządził pierwszą w dziejach szopkę. Zgodnie z franciszkańską tradycją w szopce nie ma odwołań do współczesności. Figury przedstawiają postacie, które mogły żyć w czasach Jezusa. Znaleźć w niej można wiele ruchomych scen z codziennego życia.
Jak wyjaśnił o. Muskus, stronę wizualną ojcowie bernardyni ubogacają subtelną akustyką. „Szopka pełna jest różnych dźwięków – dzwonki, śpiew ptaków, szum płynącego strumyka, odgłosy dobiegające z warsztatów i zagród. Cała kompozycja tworzy niezwykły klimat: bogactwa i ubóstwa, radości i powagi. Centrum tego niezwykłego bożonarodzeniowego misterium stanowi figurka Dzieciątka Jezus” – dodał.
Do budowy kalwaryjskiej szopki wykorzystane naturalne materiały: drewno, słomę, mech i roślinność. W ten sposób elementy te tworzą klimat realnego świata w pomniejszeniu. Montaż szopki rozpoczął się 6 grudnia. Jak co roku, w kalwaryjskiej szopce pojawiły się nowe ruchome figury, które przed Świętami zostały przysłane z Włoch.
Dawniej szopka kalwaryjska stawiana była w kaplicy Niepokalanego Poczęcia NMP, a od 1964 r. w nawie bazyliki przy ołtarzach św. Marii Magdaleny i św. Katarzyny. Szopka kalwaryjska należy do największych i najokazalszych w Polsce.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.