Kalwaria Zebrzydowska: peregrynacja figury św. Michała Arch.
04 sierpnia 2017 | 22:40 | Kalwaria Zebrzydowska / md / bd Ⓒ Ⓟ
Uroczystą procesją i Mszą św. pod przewodnictwem abp. Edwarda Nowaka rozpoczęła się w kalwaryjskim sanktuarium peregrynacja figury św. Michała Archanioła. Kopia XVI-wiecznej figury przybyła do Kalwarii Zebrzydowskiej w specjalnym samochodzie-kaplicy. Nabożeństwa i modlitwy przy tym wizerunku potrwają w bazylice Matki Bożej Anielskiej do niedzieli.
Wizerunek św. Michała Archanioła został powitany przy ołtarzu polowym pod górą Ukrzyżowania przez kustosza sanktuarium o. Konrada Cholewę OFM, opiekunów polskiej Jerozolimy oraz braci z seminarium duchownego i zgromadzonych wiernych. Następnie figura została procesyjnie wniesiona do bazyliki, gdzie odbyła się Msza św. pod przewodnictwem abp. Edwarda Nowaka.
Homilię wygłosił ks. Rafał Szwajca ze zgromadzenia księży michalitów, które zorganizowało peregrynację figury św. Michała Archanioła z Gargano po diecezjach w całej Polsce. „Dziś św. Michał chce nam powiedzieć: zachwyć się Bogiem, tak jak zachwyciła się Nim Matka Najświętsza, święci i aniołowie. Odkryj szczęście życia z Bogiem i w Bogu” – mówił kapłan.
„Tu, na Kalwarii, przez wieki pękały ludzkie serca, dzięki Matce Najświętszej, która prowadzi ludzi do Boga. Wierzymy, że wraz z Nią prowadzi ludzi do Boga anioł miłosierdzia – Michał Archanioł” – wskazywał kaznodzieja. Nawiązując do przedstawień św. Michała, które pokazują go jako żołnierza, michalita stwierdził, że „nigdy nie słyszy on komendy: spocznij”, wciąż jest do dyspozycji każdego człowieka i pomaga przezwyciężyć zło i grzech.
W programie nawiedzenia kalwaryjskiego znajdą się m.in. Msza św. dla chorych i starszych, modlitwa o uzdrowienie i uwolnienie z nałogów za przyczyną św. Michała Archanioła z modlitwą wstawienniczą przed Najświętszym Sakramentem, czuwanie w godzinie Apelu Jasnogórskiego oraz możliwość przyjęcia Szkaplerza św. Michała Archanioła.
Wykonana w 1507 r. z białego marmuru przez rzeźbiarza Andrea Contucciego figura św. Michała Archanioła z sanktuarium na półwyspie Gargano przedstawia go w stroju legionisty rzymskiego, pod którego stopami leży pokonany szatan. Sanktuarium św. Michała Archanioła powstało na pamiątkę objawień archanielskich, jakie miały tam miejsce w końcu V wieku.
Grota św. Archanioła na Monte Sant’Angelo nosi tytuł „niebiańskiej bazyliki” i jest jedyną na świecie świątynią, która nie została poświęcona ręką ludzką. Gdy próbował ją bowiem poświęcić miejscowy biskup, objawił mu się św. Michał Archanioł, oznajmiając, że on sam dokonał już tego wraz ze swoimi aniołami.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.