Kalwaria Zebrzydowska – Procesja Boleści Matki Bożej
15 sierpnia 2022 | 12:26 | Łukasz Kaczyński, lk, md, kalwaria.eu / hsz | Kalwaria Zebrzydowska Ⓒ Ⓟ
W niedzielę, 14 sierpnia w Sanktuarium Pasyjno-Maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej rozpoczęły się tygodniowe obchody wielkiego odpustu ku czci Wniebowzięcia NMP. W tym czasie tysiące pielgrzymów przybywa na modlitwę na Dróżki Kalwaryjskie oraz przed cudowny obraz Matki Bożej Kalwaryjskiej. Uroczystości rozpoczęły się Msza świętą i Procesją Boleści Maryi.
Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej jest jednym z głównych ośrodków kultu maryjnego i pasyjnego w Polsce oraz najstarszą i największą w Europie kalwarią, czyli zespołem kościołów lub kaplic symbolizujących stacje Męki Pańskiej, zakładaną zazwyczaj na wzgórzach, tak by przypominała swym położeniem Jerozolimę. Kalwaria Zebrzydowska jest też jedyną kalwarią na świecie wpisaną (1999 r.) na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Największym spośród pielgrzymów kalwaryjskich zwany był św. Jan Paweł II. Karol Wojtyła od najmłodszych lat nawiedzał Kalwarię Zebrzydowską, bazylikę i dróżki. Przybywał tam początkowo z ojcem z pobliskich Wadowic, a następnie jako kapłan, biskup i kardynał, a ostatecznie (dwukrotnie: w 1979 i 2002 r.) jako następca św. Piotra. W czasie przejazdu do Wadowic i krótkiego postoju na kalwaryjskim rynku, 14 sierpnia 1991 r. Papież wypowiedział znamienne słowa: „Dziś tylko na krótko się tu zatrzymuję. Ale tutaj serce moje zostało na zawsze”. Jego ostatnia Eucharystia na polskiej ziemi w 2002 r. miała miejsce właśnie w kalwaryjskiej Bazylice. Jan Paweł II zawierzył tam Maryi losy Kościoła i Narodu Polskiego. W sierpniu 2020 r. Jan Paweł II został ogłoszony patronem Kalwarii Zebrzydowskiej. Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski na ręce burmistrza miasta przekazał dekret potwierdzający ten fakt.
Więcej informacji o Kalwarii Zebrzydowskiej – „Polskiej Jerozolimie” publikujemy TUTAJ.
Poniżej fotografie z początku Odpustu – Procesji Współcierpienia (Boleści) Matki Bożej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.