Kalwaria Zebrzydowska: rozpoczął się odpust Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
10 sierpnia 2014 | 19:23 | rk Ⓒ Ⓟ
Msza święta i procesja „Współcierpienia” z bazyliki do „Domku” Matki Bożej rozpoczęły 10 sierpnia tradycyjny tygodniowy odpust ku czci Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kalwarii Zebrzydowskiej.
W ramach sierpniowego odpustu w sanktuarium odbywają się trzy wielkie procesje: „Współcierpienia NMP”, piątkowa „Zaśnięcia i Pogrzebu” i – w przyszłą niedzielę 17 sierpnia – „Wniebowzięcia i Triumfu NMP”. Do sanktuarium ściągają co roku tysiące pielgrzymów z całej Polski i zagranicy, pragnących wziąć udział w procesjach.
Mszy św. na otwarcie odpustu przewodniczył biskup pomocniczy diecezji rzeszowskiej Edward Białogłowski. Około 2 tysięcy wiernych przeszło następnie z figurą Matki Bożej Bolesnej z bazyliki, poprzez stacje boleści, do Domku Matki Bożej. Pierwszą część uroczystości zakończono odśpiewaniem nieszporów.
Główna uroczystość Wniebowzięcia odbywa się w Kalwarii Zebrzydowskiej w niedzielę po 15 sierpnia.
13 sierpnia, w uroczystość Matki Bożej Kalwaryjskiej, przedpołudniową odpustową Mszę św. koncelebrować będą kapłani z dekanatu kalwaryjskiego i okolicznych parafii pod przewodnictwem arcybiskupa seniora lwowskiego kard. Mariana Jaworskiego w asyście wieloletniego kustosza kalwaryjskiego sanktuarium bp. Damiana Muskusa OFM, obecnie biskupa pomocniczego archidiecezji krakowskiej. Będzie on tego dnia sprawować Mszę św. w ramach czuwania fatimskiego. Po nabożeństwie odbędzie się procesja eucharystyczna do pięciu ołtarzy w bazylice z odmawianiem cząstki różańca.
W piątek 15 sierpnia, w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, przy „Domku” Matki Bożej odbędą się nieszpory. Poprowadzi je ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej bp Roman Pindel w obecności kard. Stanisława Dziwisza i innych biskupów. Następnie wyruszy procesja „Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny”. Zakończy ją Msza przy kościele „Grobu” Matki Bożej pod przewodnictwem bp. Grzegorza Rysia, biskupa pomocniczego archidiecezji krakowskiej.
Sobota, 16 sierpnia, ma być „Dniem młodzieży”. Przed południem na Dróżkach kalwaryjskich odbędzie się Droga Krzyżowa dla młodych, wieczorem zaś na Wzgórzu Ukrzyżowania – nabożeństwo z udziałem młodzieży i procesja światła, a następnie Msza św. koncelebrowana przez kapłanów wyświęconych w tym roku, pod przewodnictwem krakowskiego biskupa pomocniczego Jana Szkodonia. Na koniec zaplanowano koncert.
Centralne uroczystości odpustowe celebrowane będą w niedzielę 17 sierpnia. O 6.30 odprawiona zostanie Msza św. przy kościele „Grobu” Matki Bożej, a o 7.30 wyruszy procesja „Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny”. Mszy św. pontyfikalnej przy ołtarzu polowym o 11.00 przewodniczyć będzie kard. Stanisław Dziwisz. Wieczorem odbędą się nieszpory i procesja z figurą Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej po placu Rajskim.
Sanktuarium pasyjno-maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej jest najstarszą i największą w Polsce kalwarią. Jej nazwa pochodzi od nazwiska założyciela – wojewody krakowskiego, Mikołaja Zebrzydowskiego. W 1641 r. bernardyni otrzymali obraz Matki Bożej Płaczącej, podarowany przez Stanisława z Brzezia Paszkowskiego. Obraz ten na polecenie biskupa krakowskiego Jakuba Zadzika przeniesiono z kościoła do zakrystii, gdzie miał pozostawać do czasu wyjaśnienia jego cudownego charakteru. Piętnaście lat później władze kościelne uznały obraz Matki Bożej Płaczącej za łaskami słynący i zezwoliły na jego publiczną cześć i umieszczenie ponownie w kościele głównym. Koronacji obrazu dokonał 15 sierpnia 1887 r. biskup krakowski Albin Dunajewski.
Kalwaria Zebrzydowska była ulubionym miejscem modlitwy św. Jana Pawła II. Od najmłodszych lat przybywał tu ze swoim ojcem z pobliskich Wadowic. Pielgrzymował również jako kapłan i arcybiskup, a także dwukrotnie (w 1979 i 2002 r.) jako papież. Rocznie przybywa do Kalwarii Zebrzydowskiej ponad milion pielgrzymów z kraju i zagranicy.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.