Kalwaria Zebrzydowska: zainaugurowano Rok Jubileuszowy w sanktuarium
05 kwietnia 2009 | 14:51 | rk / maz Ⓒ Ⓟ
Msza św. celebrowana przez kard. Franciszka Macharskiego zainaugurowała 5 kwietnia w sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej Rok Jubileuszowy. Podczas uroczystej sumy purpurat poświęcił także przyniesione przez wiernych palmy.
W tym roku przypada 800-lecie istnienia Zakonu Franciszkańskiego, 400. rocznica konsekracji kalwaryjskiej świątyni, 30. rocznica pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Kalwarii, 30. rocznica podniesienia świątyni do godności bazyliki mniejszej i 10. rocznica wpisu sanktuarium na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
O. Damian Muskus, kustosz sanktuarium, wyjaśnia, że inauguracja Roku Jubileuszowego zbiega się z początkiem sezonu pielgrzymkowego, który jak zwykle rozpoczyna się od Niedzieli Palmowej w ramach Misterium Męki Pańskiej. Franciszkanin dodał, że nieprzypadkowo uroczystej inauguracji dokonał kard. Macharski.
„Kardynał, jako metropolita krakowski, bardzo często przyjeżdżał do Kalwarii. Chodził śladami swego wielkiego poprzednika, kard. Karola Wojtyły, modlił się na Dróżkach. Niejednokrotnie przyjeżdżał tu prywatnie. Znamy jego wielką miłość do tego miejsca” – podkreśla bernardyn.
Z okazji jubileuszu zaplanowano wiele uroczystości religijnych. Ich kulminacja nastąpi podczas odpustu sierpniowego, w święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.
Na sanktuarium kalwaryjskie składa się barokowa bazylika, w której znajduje się obraz Matki Bożej Kalwaryjskiej oraz blisko 50 zabytkowych kaplic wokół świątyni, wzniesionych na górze Żar.
Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej jest jednym z głównych ośrodków kultu Maryjnego w Polsce. Jego fundatorami była w XVII wieku rodzina Zebrzydowskich. Równolegle z klasztorem wybudowano Dróżki Męki Pańskiej, przypominające kompozycją topograficzną i architektoniczną miejsca święte w Jerozolimie. Kalwaria Zebrzydowska jest obok Krakowa, kopalni soli w Wieliczce i byłego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau, małopolskim obiektem, wpisanym na listę Światowego Dziedzictwa Kultury i Natury UNESCO.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.