Kamień z kaplicy będzie licytowany na WOŚP
08 stycznia 2010 | 15:39 | zas / maz Ⓒ Ⓟ
Kamień pochodzący z ruin kaplicy wybudowanej przez księżniczkę Dąbrówkę, odkrytej na poznańskim Ostrowie Tumskim, będzie wystawiony na aukcji internetowej podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, której 18. edycja odbędzie się w niedzielę.
Fragmenty murów przedromańskiej kaplicy z lat 60. X wieku odkryli latem poznańscy archeologowie pod kierownictwem prof. Hanny Koćki-Krenz z Uniwersytetu Adama Mickiewicza. Najprawdopodobniej była to pierwsza chrześcijańska świątynia w państwie piastowskim.
Zdaniem prof. Koćki-Krenz, niewielką kaplicę ufundowała żona Mieszka I, czeska księżniczka Dobrawa, zwana po polsku Dąbrówką. Zbudowana na planie prostokąta, zwieńczonego od wschodu absydą świątynia była niewielka i mieściła najwyżej kilka osób.
Podczas niedzielnej aukcji, chcący wesprzeć akcję Jerzego Owsiaka będą mogli wylicytować wydobyty w czasie wykopalisk kamień, który na rzecz WOŚP przekazało miasto Poznań. Kamień zawiera certyfikat autentyczności z podpisem prof. Koćki-Krenz.
Osiemnasty finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy rozpocznie się w Poznaniu z udziałem Owsiaka, który da sygnał do rozpoczęcia kwesty. Zebrane pieniądze przeznaczone zostaną na pomoc dzieciom z chorobami onkologicznymi.
Dobrawa, pochodząca z czeskiej dynastii Przemyślidów, w 965 roku przybyła do Polski i została żoną księcia Mieszka I, którego miała nakłonić do przyjęcia chrztu. Odegrała ważną rolę w chrystianizacji swojej nowej ojczyzny i była matką pierwszego króla Polski, Bolesława Chrobrego.
Zmarła w 977 roku, a jej śmierć osłabiła sojusz polsko-czeski. Według tradycji miejscem jej spoczynku jest katedra gnieźnieńska, jednak nie ma na to dowodów. Prof. Koćka-Krenz uważa, że grób Dąbrówki może znajdować się pod gotyckim kościołem Najświętszej Marii Panny w Poznaniu, który stoi w sąsiedztwie odkrytej kaplicy przedromańskiej, bądź też w tutejszej katedrze.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.