Kampania modlitewna na rzecz ofiar handlu ludźmi
15 października 2013 | 17:19 | awo Ⓒ Ⓟ
Modlitewną kampanię w związku z przypadającym w piątek 18 października VII Europejskim Dniem Przeciwko Handlowi Ludźmi rozpoczynają polscy werbiści. Zakonnicy apelują, by nie pozostawać obojętnymi wobec dramatu ofiar zmuszanych do niewolniczej pracy lub prostytucji. W intencji tych osób poprowadzą różaniec w kościele na warszawskim Grochowie oraz odprawią Mszę świętą.
"Niech to stanie się szczególną okazją, by wsłuchać się w krzyk 27 mln niewolników – wykorzystywanych do pracy w nieludzkich warunkach, zmuszanych do prostytucji, do żebractwa, sprzedawanych jak towar albo pozbawianych życia dla pozyskania organów. To wołanie niech porusza nasze serca i angażuje do szukania konkretnych sposobów zaangażowania się w tę misję, która potrzebuje być podjętą" – apelują werbiści.
W Lublinie pod hasłem „Bądź światłem w ich ciemności” odbędzie się noc czuwania za ofiary handlu ludźmi. W kościele pw. Ducha Świętego w piątek o godz. 20 zostanie odprawiona Msza św. Od godz. 21 do północy będzie trwała modlitwa przed Najświętszym Sakramentem trwająca. Modlącym towarzyszyć będzie zespół Gospel ON. – Można się włączyć w tę noc modlitwy przychodząc na chwilę lub pozostając na wspólnym czuwaniu cały wieczór – zachęcają organizatorzy. Dodają, że symbolem solidarności z ofiarami handlu ludźmi będzie zapalona świeczka wraz z modlitewnym wołaniem, by Jezus rozproszył wszelkie ciemności.
Akcja pod hasłem „Bądź z nami 18 października” to również forma profilaktyki i podnoszenia świadomości odnośnie problemu handlu ludźmi. Celom edukacyjnym i profilaktycznym służyć będą m.in. rozdawane bileciki z linkami, gdzie można uzyskać więcej informacji na temat handlu ludźmi: jak się uchronić, jak przeciwdziałać, jak reagować w zetknięciu z ofiarami. Będą także banery z ogólnymi informacjami oraz poruszające zapiski z życia osób, które zostały uprowadzone, padły ofiarą wyzysku i różnych form współczesnego niewolnictwa – zapowiadają organizatorzy kampanii w Lublinie z Centrum Duszpasterstwa Młodzieży.
Podobne czuwanie modlitewne odbędzie się również w Zamościu w kościele oo. franciszkanów. W intencji ofiar handlu ludźmi zostanie tam odmówiony różaniec. O godz. 18 zaplanowano Mszę św. a godzinę później pokaz filmu pt. „Handel ludźmi naprawdę istnieje”. Czuwanie zakończy się modlitwą przed Najświętszym Sakramentem, które potrwa do godz. 21.
W Warszawie można uczestniczyć w czuwaniu w kościele pw. Najczystszego Serca Maryi przy pl. Szembeka na Grochowie. O godz. 17:30 rozpocznie się różaniec w intencji wykorzystywanych ludzi a o godz. 18:00 Msza św. w tej intencji.
Werbiści zwracają uwagę, iż w skali świata mówi się już o 27 milionach niewolników, wśród których są dzieci, kobiety i mężczyźni sprzedawani, zmuszani do pracy w nieludzkich warunkach, używani w branżach seksbiznesu i okaleczani dla zysku.
W maju br. papież Franciszek przypomniał, że „handel ludźmi to działalność nikczemna, wstyd dla naszych społeczeństw, które uważają się za cywilizowane! –Ci, którzy go wykorzystują i klienci na wszelkich szczeblach winni zrobić poważny rachunek sumienia przed sobą i przed Bogiem! Kościół ponawia dziś usilny apel, by zawsze chronić godność i centralne miejsce każdej osoby z poszanowaniem podstawowych praw, jak podkreśla jego nauczanie społeczne. Żąda, by prawa te rzeczywiście zostały rozciągnięte tam, gdzie milionom ludzi na każdym kontynencie nie są one przyznawane. Ileż razy w świecie, gdzie mówi się wiele o prawach, deptana jest faktycznie ludzka godność!” (Apel papieża Franciszka o ochronę godności uchodźców i ofiar handlu żywym towarem, 24 maj 2013)
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.