Kampania „Superrodzic” w języku wilamowskim
17 grudnia 2024 | 15:16 | rk | Wilamowice Ⓒ Ⓟ
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Bielsku-Białej od 2 lat prowadzi kampanię promującą ideę rodzicielstwa zastępczego. Plakaty zachęcające do bycia rodziną zastępczą przetłumaczono na język wilamowski i pojawiły się w gminie Wilamowice. Zdaniem pomysłodawców kampanii „Superrodzic” to unikalny sposób dotarcia do mieszkańców.
Magdalena Fritz, rzecznik prasowa starostwa powiatowego w Bielsku-Białej, podkreśla, że kampania jednocześnie wspiera lokalną tożsamość i tradycję oraz niesie ważne społeczne przesłanie.
Jak zaznacza Fritz, efekty działań PCPR są konkretne: aż 12 rodzin niespokrewnionych z przyszłymi podopiecznymi przeszło przeszkolenie na rodzinę zastępczą. Współpraca instytucji z całego powiatu przyniosła jeden spójny przekaz, który docierał do mieszkańców poprzez plakaty w autobusach, domach kultury, ośrodkach sportu, a nawet w kościołach.
„Plakaty często były impulsem do refleksji: może ja mogę pomóc?” – mówi Katarzyna Olszyna, dyrektorka PCPR w Bielsku-Białej.
Punkt informacyjny PCPR, obecny na imprezach plenerowych, stał się rozpoznawalny i oczekiwany. „Na początku wielu mieszkańców nawet nie zdawało sobie sprawy, że problem braku rodzin zastępczych istnieje. Teraz, dzięki naszym działaniom, wiedzą o nim coraz więcej osób” – dodaje Olszyna.
Potrzeby są ogromne – pod opieką bielskiego PCPR znajduje się od 250 do 300 dzieci. Tylko od stycznia do listopada 2024 r. przybyło 46 dzieci wymagających pilnej opieki.
Język wilamowski, zwany wymysojer, jest etnolektem należącym do rodziny języków germańskich. W rejon Beskidów przywieźli go 700 lat temu osadnicy z Flandrii, którzy zamieszkali w okolicach Starej Wsi i Wilamowic. Posługuje się nim wciąż kilkadziesiąt osób, a mówił nim prawdopodobnie także urodzony tu św. arcybiskup Józef Bilczewski.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.