„Kanon wolnych Polaków” – rozmowy na tematy historyczne
09 czerwca 2021 | 13:27 | apis | Kielce Ⓒ Ⓟ
Cykl spotkań mieszkańców Kielc i okolic, którzy będą tworzyć swój „Kanon wolnych Polaków”, czyli najważniejszych postaci z historii Polski po 1918 r., zostanie zainaugurowany 17 czerwca o godz. 17.00. w kamienicy przy ul. Planty 7 w Kielcach. Inicjatorem projektu „Kanon wolnych Polaków” jest Laboratorium „Więzi”; partnerem spotkania w Kielcach – Stowarzyszenia im. Jana Karskiego.
W spotkaniu uczestniczyć będą historycy: dr Katarzyna Stańczak-Wiślicz i dr Marek Maciągowski. Wydarzenie poprowadzi Majka Zabokrzycka z Fundacji Dom Pokoju. Organizatorzy informują, że osoby, którą chcą wziąć udział w spotkaniu, proszone są o zgłaszanie się pod adresem: bit.ly/kanon-kielce lub mailowo: kanonwolnychpolakow@gmail.com
Zdaniem Bartosza Bartosika, kierownika warsztatu „Kanon wolnych Polaków”, paradoksalnie rozmowa o najnowszej historii Polski prowadzi do odkrycia, że nie ma jednego kanonu najważniejszych procesów i postaci, ale jego kształt zależy od historii osobistej czy lokalnej.
– Do rozmowy o tych historiach nie trzeba specjalnego przygotowania ani wykształcenia. Mieszkańcy Krosna w trakcie własnego warsztatu docenili historię przemysłową swojego miasta, wielkich lokalnych odkrywców, a także rolę miejscowych Żydów w kształtowaniu tożsamości miasta – wyjaśnia kierownik przedsięwzięcia.
„Kanon wolnych Polaków” to cykl warsztatów historycznych, które ma łączyć przeszłość i teraźniejszość, a także zachęcać Polaków do rozmowy na temat historii małej i dużej.
– Paradoksalnie przybliżenie sobie samym historii ostatniego stulecia prowadzi do zrozumienia, że nie ma jednego kanonu polskich bohaterów czy najważniejszych wydarzeń, a każda rodzina, miejscowość, region, grupa społeczna może mieć swoją własną, unikalną opowieść – piszą organizatorzy „Kanonu”.
Więcej informacji o projekcie znajdą się na stronie internetowej kanon.wiez.pl. Opublikowane są tam również relacje z już przeprowadzonych warsztatów. „Kanon wolnych Polaków” jest rozwijany dzięki dotacji w konkursie „Rozmowa mimo różnic” Funduszu Obywatelskiego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.