Kanonizacja ułatwi dialog między Polakami
28 kwietnia 2014 | 09:56 | tk / pm Ⓒ Ⓟ
To data bardzo ważna dla Polaków – ocenił po kanonizacji Jana XXII i Jana Pawła II prof. Andrzej Zoll. W rozmowie z KAI b. prezes Trybunału Konstytucyjnego wyraził nadzieję, że to wydarzenie ułatwi dialog w rozbitym polskim społeczeństwie. Jego zdaniem niezbędne jest też głębsze niż dotychczas poznawanie spuścizny Jana Pawła II przez jego rodaków.
Prof. Zoll powiedział, że optymizmem natchnął go wczorajszy koncert w Łagiewnikach, bo wydarzenie to ukazało umiejętność jednoczenia się i chęć bycia razem. Także Polacy, którzy z różnych stron świata przybyli do Rzymu na dzisiejszą uroczystość tłumaczyli, że w tym dniu bardzo chcieli być razem – zaznaczył prawnik.
„Z punktu widzenia naszego społeczeństw, które jest tak rozbite, tego typu wydarzenia jak dzisiejsze dają szansę budowania tkanki społecznej, która może zaowocuje – mówił prof. Zoll. – Zapewne nie nastąpi to od razu ale 27 kwietnia będzie jakimś punktem odniesienia, który ułatwi dialog między nami” – dodał.
Zdaniem prof. Zolla niezbędne jest pogłębienie przez Polaków znajomości nauczania Jana Pawła II. „W okresie, gdy żył i przyjeżdżał do nas, to często towarzyszyła temu reakcja emocjonalna i oklaski, które właściwie zagłuszały to, co mówił” – ocenił prof. Zoll. Tymczasem, podkreślił, papież „pozostawił po sobie teksty niezwykle ważne dla życia społecznego, obywatelskiego, dla moralnej tkanki społeczeństwa”.
Były Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił uwagę, że spuścizna papieska pozostaje aktualna i może być inspiracją w wielu dziedzinach życia, w tym także dla prawników. „Jestem zawsze pod wrażeniem tego, co Ojciec Święty napisał do więźniów w swoim orędziu w 2000 roku. Jako karnista mogę to ocenić jako znakomity wykład kryminologii i penitencjarystyki” – przyznał.
Zdaniem prof. Zolla, do papieskiego nauczania trzeba stale sięgać także dlatego, że można tam znaleźć wiele rozwiązań na bolączki polskiego życia społecznego.
„Chciałbym, żeby dzisiejsza uroczystość stała się zachętą do głębszego poznawania dzieł Jana Pawła II. To jest bardzo ważne. Byłoby dobrze, gdyby ci, co mogą, ułatwili innym odbiór tej spuścizny” – zakończył wybitny prawnik.
Prof. Andrzej Zoll jest członkiem Komisji Kodyfikacyjnej prawa karnego przy Ministerstwie Sprawiedliwości. Pełnił m.in. funkcje prezesa Trybunału Konstytucyjnego i Rzecznika Praw Obywatelskich.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.