Kapłan prawosławny z Grodna proponuje ustanowić dzień pamięci ofiar dyktatury
15 września 2020 | 13:00 | kg (KAI/RISU) | Grodno Ⓒ Ⓟ
Prawosławny kapłan ks. Paweł Kasperowicz z soboru katedralnego Opieki Matki Bożej w Grodnie zaproponował ustanowienie na Białorusi dnia pamięci ofiar dyktatury. Jego zdaniem mógłby to być 11 września, gdy prawosławni wspominają (według kalendarza juliańskiego) ścięcie św. Jana Chrzciciela.
„Na razie jest to tylko propozycja twórcza. Żeby stała się bardziej znaczącą, powinni ją usłyszeć członkowie społeczeństwa, rząd i przywódcy kościelni” – oświadczył duchowny. Jego zdaniem „im bardziej pryncypialnie wyrażamy swe stanowisko, tym mniej będziemy się wstydzić swego postępowania i nie będziemy musieli zmywać tego brudu, w jaki wdepnęliśmy”.
Ks. Kasperowicz jest jednym z nielicznych kapłanów podlegającego Patriarchatowi Moskiewskiemu Białoruskiego Kościoła Prawosławnego, którzy kilka dni temu wystąpili na wiecu protestacyjnym w Grodnie i nadal bierze czynny udział w tego rodzaju wystąpieniach.
Kościół prawosławny, czyli Egzarchat Białoruski Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, dotychczas zachowywał na ogół bierną postawę w obliczu ogólnospołecznych protestów, do których dochodzi w całym kraju od 9 sierpnia, czyli od wyborów prezydenckich, uznanych przez większość obserwatorów miejscowych i na całym świecie za sfałszowane. Nowy egzarcha całej Białorusi metropolita Beniamin poparł w istocie kierunek zmian, zaproponowanych przez nieuznawanego przez większość narodu prezydenta Alaksandra Łukaszenkę i wezwał duchowieństwo do niemieszania się w sprawy polityczne. Wypowiedział się również przeciw jakimkolwiek planom autokefalii Kościoła białoruskiego, przestrzegając przed – jak to określił – wtrącaniem się polityków w wewnętrzne problemy Kościoła.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.