„Kapłan z ludu wzięty” – sympozjum na PWT w Warszawie
28 marca 2010 | 11:59 | ks. sw Ⓒ Ⓟ
W roku kapłańskim Papieski Wydział Teologiczny, Sekcja św. Jana Chrzciciela wraz z Seminarium Duchownym w Warszawie i Warszawskim Towarzystwem Teologicznym zorganizowały 27 marca sympozjum pt. „Kapłan z ludu wzięty”. Na Mszy świętej inaugurującej sympozjum bp Tadeusz Pikus ukazał istotę kapłaństwa służebnego oraz jego relację do kapłaństwa powszechnego.
W referatach na temat relacji kapłaństwa do ludu Bożego zostały ukazane szczególne cechy posługi kapłańskiej. Ks. prof. Krzysztof Bardski, profesor egzegezy biblijnej UKSW, przedstawił kapłana w symbolice biblijnej, łącząc w zaskakujący sposób kapłaństwo z ideą m.in. pasterza, rybaka, starca, króla, kucharza, kowala, ojca.
Znany patrolog, ks. prof. Marek Starowieyski ukazał kapłaństwo w literaturze. Twierdził, że nie poradziła sobie ona z obrazem kapłana, fascynuje się złem w jego życiu, a świętość kapłańską postrzega wyłącznie na tle upadków i niewierności; lubuje się także w ukazywaniu ciemnych charakterów kapłanów i biskupów, podkreśla brak radości życiu kapłańskim. Ks. Starowieyski krytycznie odniósł się do antyklerykalizmu katolickiego laikatu, podważył niesprawiedliwe stereotypy kapłanów i biskupów. Szczegółowo odniósł się do wybranej literatury na temat kapłaństwa, wskazując na piękne postacie kapłanów, ukazane przez pisarzy zagranicznych m.in. B. Marshalla, G. Guareschiego (don Camillo), a także przez polskich pisarzy m.in. K. Przerwy-Tetmajera, J. Weyssenhoffa. Zauważył brak rzetelnej literatury na temat dojrzewania do kapłaństwa w seminariach duchownych, pracy kapłanów w sytuacjach ekstremalnych.
Trzeci referat ks. prof. Michała Janochy, historyka sztuki z UKSW, dotyczył przedstawień postaci kapłana w sztuce sakralnej, począwszy od epoki wczesnochrześcijańskiej, a skończywszy na współczesnej ikonografii. Wydobył przede wszystkim związek kapłaństwa z Eucharystią, opierając się na interesującej prezentacji multimedialnej.
W czwartym referacie ks. prof. Roman Dzwonkowski z KUL pokazał niezwykle heroiczne postacie kapłanów pracujących w podziemiu (podpolników) w ZSRR. Na przykładzie niezwykle odważnej akcji wielu kapłanów: ks. W. Bukowińskiego, ks. T. Fedorowicza, i innych, ukazał siłę Kościoła prześladowanego, który w podziemiu udowadniał swą wierność Chrystusowi.
W części panelowej wystąpiła dr Izabella Smentek, która ukazała duchową sylwetkę ks. Waldemara Oskiery MIC, kapłana wrażliwego na ludzkie poszukiwanie Boga. Następnie ks. prof. Roman Dzwonkowski SAC ukazał postać ks. Wincentego Ilgina, Łotysza kochającego Polskę i Kościół katolicki. Niezwykłe życie i pracę kapłańską ks. Aleksandra Fedorowicza, proboszcza z Izabelina, ukazał ks. dr Piotr Pawlukiewicz, zaś ks. dr Andrzej Gałka przybliżył życie i działalność ks. Władysława Korniłowicza, niezwykłego duszpasterza inteligencji i środowiska Lasek. Na końcu ks. dr Henryk Małecki przedstawił działalność społeczną i apostolską ks. Marcelego Godlewskiego, proboszcza parafii Wszystkich Świętych w Warszawie. Wszyscy prezentowani kapłani odznaczali się niezwykłą gorliwością apostolską, nadzwyczajną wrażliwością społeczną i troską o człowieka niezależnie od jego uwarunkowań moralnych, religijnych i światopoglądowych.
Sympozjum przybliżyło kapłaństwo i kapłanów studentom seminarium i studiów zaocznych, w realiach życia i pracy w służbie ludu Bożego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.