Kapłaństwo i Miłosierdzie – Dzień Modlitw o Świętość Kapłanów w Drohiczynie
25 maja 2016 | 16:59 | ks.ap Ⓒ Ⓟ
25 maja w Drohiczynie odbył się kolejny Dzień Modlitw o Świętość Kapłanów, zainicjowany przez biskupa drohiczyńskiego seniora Antoniego Dydycza, w dniu rocznicy śmierci pierwszego biskupa drohiczyńskiego śp. Władysława Jedruszuka, a kontynuowany przez obecnego ordynariusza ks. bpa Tadeusza Pikusa. Celem jego jest wspólna kapłańska modlitwa oraz świętowanie jubileuszy kapłańskich.
Po przejściu przez Drzwi Święte drohiczyńskiej katedry pw. Trójcy Świętej, kilkudziesięciu kapłanów, przybyłych do stolicy diecezji, uczestniczyło w koncelebrowanej Eucharystii. Przewodniczył jej biskup drohiczyński Tadeusz Pikus. Prosił on o modlitwę intencji wszystkich żyjących kapłanów oraz zmarłych duszpasterzy diecezji drohiczyńskiej, która w tym roku świętuje 25 lat istnienia. Wspomniał w sposób szczególny pierwszego jej biskupa śp. Władysława Jędruszuka oraz biskupa pomocniczego śp. Jana Chrapka, a także zmarłych w tym roku księży: Edmunda Tararuja, Kazimierza Zalewskiego, Tadeusza Borowego, Franciszka Szulaka i Jana Bogusza.
Homilię wygłosił ks. kan. dr Dariusz Kujawa, proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego w Bielsku Podlaskim. Ukazał w niej potrzebę ciągłego zjednoczenie z Chrystusem kapłanów, pełniących zadania ewangelizatorów we współczesnym świecie, który woła o ich świętość.
Księża z obecnymi na uroczystości biskupem seniorem Antonim Dydyczem oraz biskupem pomocniczym archidiecezji białostockiej Henrykiem Ciereszką odnowili przyrzeczenia kapłańskie. Obecni na uroczystościach jubilaci odebrali życzenia od ks. bpa Tadeusz Pikusa, jak również specjalne papieskie błogosławieństwo Ojca Świętego Franciszka. Złoty jubileusz 50-lecia kapłaństwa w tym roku obchodzi ks. Mieczysław Baranowski, zaś diamentowy jubileusz 60-lecia kapłaństwa obchodzą ks. kan. Ryszard Deniziak, ks. kan. Zbigniew Latosi, ks. inf. Jan Sobechowicz, ks. prałat Wojciech Wasak, ks. prałat Roman Wodyński i ks. prałat Marian Zbieć. Jubilaci odczytali akt zawierzenia, a ks. Zbigniew Bolewski, dziękując w imieniu wszystkich za modlitwy i życzenia wyraził łączność duchową z tymi jubilatami, którzy nie przybyli z racji odległości ich misyjnych placówek, wieku oraz choroby, w tym szczególnie ks. Zbigniewa Pateja, przebywającego od kilku lat w „szczególnym stanie duchowego czuwania”, w śpiączce po wypadku.
Po Eucharystii modlono się w kryptach katedralnych, gdzie znajdują się groby biskupów i rządców diecezji, w tym także grób pierwszego biskupa drohiczyńskiego Władysława Jędruszuka.
W auli Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie zebrani wysłuchali wystąpienia biskupa pomocniczego archidiecezji białostockiej Henryka Ciereszko, w którym ukazał na podstawie wypowiedzi bł. ks. Michała Sopoćki, nierozerwalną łączność posługi kapłańskiej i Miłosierdzia Bożego. Przypomniał on, że promotor Miłosierdzia Bożego i kierownik duchowy św. siostry Faustyny, często podkreślał, ze miłując ludzi, Bóg okazuje miłosierdzie, a jego dzieła miłosierdzia i kapłaństwo łączą się w Chrystusie.
Swoim świadectwem posługi misjonarza miłosierdzia, powołanego przez Ojca Świętego Franciszka w Roku Miłosierdzia podzielił się ks. prałat Roman Trzciński, kapłan archidiecezji warszawskiej. Podkreślił w nim radość, jakiej może doświadczać w uwalniając mocą Miłosierdzia Bożego ludzi z największych kar i długotrwałego oddalenia od Boga i Kościoła. Podkreślił równocześnie, że każdy kapłan jest powołany jako misjonarz miłosierdzia, który swoją posługą pełną pokoju i misji pojednania, ma pomagać ludziom odkrywać siłę Miłosierdzia Boga.
Tegoroczny Dzień Modlitw o Świętość Kapłanów odbył się w drugą rocznicę ingresu biskupa drohiczyńskiego Tadeusza Pikusa, oraz dwudziestą drugą rocznicę śmierci pierwszego biskupa drohiczyńskiego Władysława Jędruszuka,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.