Kapłaństwo jakiego potrzebujemy – debata w 100-lecie święceń kard. Stefana Wyszyńskiego
13 marca 2024 | 16:51 | Mt 5,14 | Warszawa Ⓒ Ⓟ
W tym roku przypada 100-lecie święceń kapłańskich kard. Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia. Czego dzisiaj wymagałby Prymas od księży w Polsce? – to pytanie na które potrzeba dziś konkretnej odpowiedzi, myśląc o Kościele przyszłości, w kontekście trudnych bieżących wydarzeń. Dlatego w przededniu Wielkiego Tygodnia, tydzień przed Wielkim Czwartkiem – wspomnieniem ustanowienia sakramentu kapłaństwa, odbędzie się ogólnopolska, publicystyczno-duszpasterską rozmowę na temat kapłaństwa dzisiaj.
Debata rozpocznie się 20 marca o godz. 14.00 w Muzeum Mt 5,14 (Warszawa, ul. Hlonda 1 – kopuła Świątyni Opatrzności Bożej).
Gośćmi red. Weroniki Kostrzewy (Radio Plus) będą: bp Artur Ważny (diecezja tarnowska), prof. Dominika Żukowska-Gardzińska (Muzeum Mt 5,14), o. Michał Legan (TVP), ks. Tomasz Trzaska, suicydolog (projekt Życie Warte Jest Rozmowy), Grzegorz Polak (Muzeum Mt 5,14), Marcin Jakimowicz (Gość Niedzielny). Debatę rozpocznie dyrektor Muzeum Mt 5,14 – Piotr Dmitrowicz,
Patronami medialnymi debaty są Gość Niedzielny, Katolicka Agencja Informacyjna. Przewidziana jest transmisja on-line.
Prymas Stefan Wyszyński przyjął święcenia kapłańskie 3 sierpnia 2024 roku. Lata internowania były dla niego czasem refleksji nad misją i posługą kapłana. To z tego okresu pochodzą „Zapiski więzienne”, w których opisuje, jak przeżywa własne kapłaństwo w osamotnieniu. Drugim ważnym dziełem jest książka „Listy do moich kapłanów”. Jej treść to chyba najpełniejszy obraz modelu sakramentu powołania, którym żył i o który zabiegał. Poczucie odpowiedzialności kapłanów za realizację misji, wysiłek kształtowania doskonałości, postawy ubóstwa, dostrzegania sensu cierpienia, oraz kształtowania postawy ojcostwa i czujności pasterskiej to tylko niektóre z ważnych dla niego aspektów.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.