Kaplica Łaski w Kevelaer
25 października 2010 | 12:55 | ms, materiał sponsorowany Ⓒ Ⓟ
Gnadenkapelle, czyli Kaplica Łaski jest miejscem szczególnie wybranym przez Matkę Bożą. Pierwszy cud miał miejsce w dniu wspomnienia narodzin Najświętszej Maryi Panny, jeszcze w trakcie budowy pierwszej kapliczki. W związku z licznymi uzdrowieniami rok później odbyła się pierwsza procesja dziękczynna. Obecnie w Kaplicy Łaski, w każdą sobotę jest odprawiana uroczysta Msza święta w intencji pokoju.
W 1654 roku kaplica Hendrika Busmana została zastąpiona dzisiejszą sześciokątną Kaplicą Łaski – Gnadenkapelle. Odpowiednie udekorowanie nastąpiło dopiero 200 lat później. Wizerunek Matki Boskiej w płaszczu z dzieciątkiem Jezus na rękach został przyozdobiony pozłacaną ramą oraz srebrną płytą, zaś pod koniec XVII wieku otrzymał złotą koronę. Szczególnie piękne są witraże w oknach kaplicy, sufit oraz ołtarz z kolorowego marmuru.
Po lewej stronie ołtarza znajduje się naczynie z brązu unoszone przez trzy gołębie zawierające światło pokoju przywiezione do Kevelaer z Lourdes przez harcerzy w 1949 roku. Gołębie symbolizują trzy miejsca wielkiej łaski: Lourdes, Altötting i Kevelaer.
„Pielgrzymki po Europie” to seria 12 książek, które przydadzą się nie tylko pielgrzymującym do miejsc świętych Europy, ale także tym, którzy pozostając w domu pragną poznać słynące z cudów ośrodki kultu wiary chrześcijańskiej. Pierwszy przewodnik, dotyczący Fatimy i Góry św. Patryka, ukazał się w lutym. Kolejne tomy z serii zaprezentują Lourdes i Les Saintes Maries De La Mer (Francja), Santiago de Compostela i El Rocio (Hiszpania), Kalwarię Zebrzydowską (Polska) i Kavelaer (Niemcy), Amsterdam (Holandia) i Scherpenheuvel (Belgia) oraz Medjugorje (Bośnia) i Iona (Szkocja). Do każdej części dołączone są płyty DVD z filmami i reportażami na temat opisywanych miejsc.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.