Kapucyni proszą o wsparcie remontu domu zakonnego w Gdańsku
28 stycznia 2022 | 12:29 | luk | Gdańsk Ⓒ Ⓟ
Trwa gruntowny remont kapucyńskiego domu w Gdańsku. Od jego przebiegu zależy dalsza obecność zgromadzenia w tym mieście.
Historia kapucynów w Gdańsku sięga 1946, kiedy to bracia stali się właścicielami kościoła św. Jakuba w Gdańsku wraz z przyległymi budynkami. Pionierem ich obecności w Gdańsku został o. Florian Nestorowski, który musiał ewakuować się z klasztoru w Lwowie, gdzie był przełożonym i przybył do Gdańska 14 czerwca 1946 r.
– Od początku obecności w Gdańsku zakonnicy udzielali się jako kaznodzieje, rekolekcjoniści i misjonarze ludowi oraz spowiednicy. Prowadzili katechizację oraz duszpasterstwo w areszcie i szpitalu. Wśród nowatorskich dzieł należy wymienić duszpasterstwo związków niesakramentalnych, które prowadził o. Roman Dudak. Z kolei spowiednikiem strajkujących stoczniowców w 1980 roku był o. Przemysław Knap – wymienia br. Grzegorz Marszałkowski OFMCap ze wspólnoty gdańskiej.
Obecnie wspólnota liczy 5 braci. Przy domu zakonnym gromadzą się takie grupy duszpasterskie jak: FZŚ, Grupa Modlitwy św. Ojca Pio, 3 kręgi Domowego Kościoła, Krąg Biblijny, Żywy Różaniec, kobieca wspólnota „Magnificat”, męska wspólnota „Bractwo św. Pawła”, Duszpasterstwo Przedsiębiorców i Pracodawców „Talent” czy wspólnota „Camino”.
Aktualnie kapucyni prowadzą remont należących do nich budynków. – Od jego przebiegu remontu zależy nasza dalsza obecność w Gdańsku. Prosimy zatem z serca o możliwość wsparcia tego remontu przez przekazanie 1% w deklaracji podatkowej. Bóg zapłać za każde wsparcie! – apeluje br. Marszałkowski.
Każdy, kto chciałby wesprzeć gdańskich kapucynów, w swojej deklaracji podatkowej powinien wpisać: „Caritas Archidiecezji Gdańskiej OPP KRS 0000247280” i cel szczegółowy: „Kapucyni”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.