Kard. Angelo Comastri: nie możemy zapomnieć świadectwa Jana Pawła II
06 maja 2011 | 10:21 | jm Ⓒ Ⓟ
„Jan Paweł II postanowił nie schodzić z krzyża i wydać siebie samego aż do ostatniej okruszyny własnych sił: i tak jego apostolat stał się fizycznie mniej skuteczny, ale duchowo bardziej owocny” – napisał wikariusz generalny państwa watykańskiego. Kardynał Angelo Comastri zwrócił się do uczestników międzynarodowej konferencji dydaktyczno-naukowej „Współczesna pedagogika personalistyczna i edukacja zdrowotna w kontekście nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II”, która odbywa się od 6 do 7 maja w Bydgoszczy.
Spotkanie organizuje Studenckie Koło Naukowe Animatorów Aktywności Fizycznej, Edukacji Zdrowotnej i Promocji Zdrowia Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy we współpracy z Katedrą Personalizmu Chrześcijańskiego KUL oraz Europejskim Centrum Młodzieży w Paliano. – Chodziło nam o to, aby stworzyć w ramach tej refleksji, która gromadzi przedstawicieli kilku dziedzin, pewne ramy czy nowy horyzont uprawiania pedagogiki i edukacji zdrowotnej. Jako świadka tego doświadczenia wywołaliśmy osobę Jana Pawła II, który w jednym bycie łączył perspektywę cielesną, somatyczną i duchową – powiedział ks. dr Grzegorz Barth z KUL.
Kardynał Comastri pozdrowił wszystkich uczestników konferencji. W swoim przesłaniu główne myśli skupił na osobie bł. Jana Pawła II. Podkreślił, że „był człowiekiem odważnym w epoce wielkich obaw; był człowiekiem zdecydowanym i koherentnym w epoce kompromisów, programowego niezdecydowania i rozpowszechnionej oportunistycznej zmienności”. Mówiąc o zasługach papieża – Polaka, kardynał wskazał także na obronę pokoju, gdy na świecie „wiały wichry wojny”. „Któż nie pamięta odwagi jego licznych i przenikniętych bólem apeli, także kiedy pozostawały niewysłuchane?” – pytał.
Wikariusz generalny państwa watykańskiego zatrzymał się również nad obroną rodziny przez Jana Pawła II w epoce – jak podkreślił – „w której zatraciła się świadomość nieusuwalnej dwoistości żona – mąż i matka – ojciec”. „Papież Wojtyła prorockim spojrzeniem jasno widział, że dziś jest zagrożone człowieczeństwo człowieka, to znaczy pojmowanie człowieczeństwa konstytutywnie jako rodziny, złożonej z jednego mężczyzny i jednej kobiety, którzy poprzez wierną miłość stają się kołyską życia i miejscem niezastąpionym dla wzrostu i wychowania dzieci”.
Kardynał Comastri przypomniał o obronie godności życia ludzkiego od poczęcia aż do śmierci, a także o papieżu, który odważnie szukał młodych i odważnie do nich mówił. „Był w końcu człowiekiem odważnym w trudnym okresie choroby i w momencie śmierci. Przeżywał wobec wszystkich chorobę i przemienił ją w nauczanie, które wzruszyło całą ludzkość. Z wielu stron podnosiły się głosy usilne i pozbawione szacunku, które żądały rezygnacji Papieża: i ten fakt, jak sądzę, zadał mu autentyczne rany w sercu” – napisał.
Purpurat zaznaczył, że Kościół i cała ludzkość „nie mogą zapomnieć tego świetlanego i odważnego świadectwa”. Życzył wszystkim uczestnikom, aby konferencja przyniosła jak najgłębszą refleksję oraz owoce, które będą podejmowane w codzienności.
Wśród wykładowców konferencji są naukowcy z Bydgoszczy, Lublina, Warszawy, Wrocławia, Krakowa, Torunia, a także z Włoch. Oprócz indywidualnych wystąpień zaplanowano dyskusje panelowe, program artystyczny oraz pokaz filmu „Papież Polak”.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: wikariusz generalny Ojca Świętego na Watykan kard. Angelo Comastri, prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski, rektor Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy prof. Józef Kubik oraz marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.