Kard. Bertone: duchowość maryjna dziedzictwem Kościoła
03 maja 2009 | 15:29 | it / maz Ⓒ Ⓟ
Pod przewodnictwem kard. Tarcisio Bertone, sekretarza Stanu Stolicy Apostolskiej na Jasnej Górze trwają główne uroczystości NMP Królowej Polski.
Tegoroczne święto połączone jest z zakończeniem jubileuszu 7. wieków papieskiego zatwierdzenia Zakonu Paulinów. W uroczystościach udział bierze kilkanaście tysięcy pielgrzymów.
W kazaniu specjalny delegat Benedykta XVI powiedział, że wraz z pontyfikatem Jana Pawła II charakterystyczna dla Jasnej Góry duchowość maryjna, naznaczona głębią kultury i mentalności słowiańskiej, stała się dziedzictwem Kościoła powszechnego. Przypomniał, że Królowa i Matka z Jasnej Góry jest dla Polaków symbolem narodowej wolności i uczuć religijnych a częstochowskie sanktuarium jest uprzywilejowanym miejscem, w którym Chrystus jest obecny w dłoniach Maryi w sposób namacalny i konkretny.
Kard. Bertone zauważył, że prymas kard. Stefan Wyszyński poprzez prowadzone przez niego niezwykłe dzieło maryjne uczynił z Jasnej Góry świetlany znak obecności Matki Bożej w życiu Kościoła i narodu polskiego. „Wraz z nim Episkopat i cały Kościół zawierzyli siebie Ratującej Dziewicy, Pani Jasnej Góry, pewni, że za Jej wstawiennictwem Polska zostanie uchroniona i obroniona. I właśnie dzięki prymasowi, kard. Stefanowi Wyszyńskiemu, wspieranemu przez przyjaciela, kard. Karola Wojtyłę, to Sanktuarium stało się prawdziwym punktem odniesienia dla życia narodu” – powiedział kaznodzieja.
Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej podkreślił, że Królowa Polski w doświadczeniach, przez jakie przeszedł nasz naród, nigdy nas nie opuściła. „Wspierała was, umiłowanych synów w wierze, i prowadziła was w momentach zmagań i prób. Czy nie jest prawdą, że wielokrotnie naród polski, w jego trudnej historii, doświadczał szczególnej opieki Matki Bożej?” – pytał watykański dostojnik i dodawał „Jasna Góra jest w szczególny sposób polską Kaną – jak to podkreślali kard. Wyszyński i Jan Paweł II – gdzie Maryja nieustannie wskazuje na Jezusa i do Niego odsyła wszystkich pielgrzymów. To Sanktuarium jest też polską Kalwarią, gdzie pod krzyżem Chrystusa i pod krzyżem historii Polaków jest zawsze obecna Maryja, Matka mocnej wiary, która nigdy nie opuściła swoich dzieci”.
Zwracając się do paulinów kończących Rok Jubileuszowy w związku z 700. rocznicą oficjalnego zatwierdzenia przez Stolicę Apostolską, kard. Tarcisio Bertone podkreślił, że ten Zakon dobrze wpisuje się w ewangelizacyjną misję Kościoła, czego dowodem jest niedawna konsekracja paulina na biskupa diec. Umzimkulu.
Sekretarz Stanu powiedział, że charakterystycznym znakiem zakonnika jest “widzieć świat oczami Boga”, w pragnieniu uczestnictwa w ukrytym życiu Boga. „Czerpiąc z doświadczenia i z charyzmatu waszego Patriarchy św. Pawła z Tebe, pod kierunkiem waszej Patronki, Matki Bożej, nieustannie poszukujcie jedynie Boga i staracie się wychodzić naprzeciw potrzebom dzisiejszego człowieka”, wołał do paulinów kard. Bertone i życzył, aby przez opiekę Matki Królowej eremitów i przez wstawiennictwo św. Pawła z Teb Pan umacniał ich w wierze i powołaniu, aby mogli być narzędziami pokoju i pojednania w Kościele i w całym świecie.
Wszystkim pielgrzymom delegat Ojca Świętego życzył, byśmy przyjęli Maryję, wprowadzili Ją do codziennego życia i byli Jej uczniami uległymi i posłusznymi.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.