Kard. Brandmüller obawia się heretyckich decyzji Synodu o Amazonii
06 września 2019 | 01:46 | st (KAI) / hsz | Watykan Ⓒ Ⓟ
Kardynał Walter Brandmüller wyraził swoje zastrzeżenia odnośnie tekstu Instrumentum laboris Synodu o Amazonii – informuje agencja CNA. Również kardynał Raymond Burke nie kryje swoich zastrzeżeń dotyczących tego dokumentu. Obaj hierarchowie wystosowali, 28 sierpnia, listy do innych członków Kolegium Kardynalskiego, dzieląc się swoimi niepokojami.
Były przewodniczący Papieskiego Komitetu Nauk Historycznych, kard. Walter Brandmüller zaznaczył, że „pewne punkty Instrumentum laboris Synodu o Amazonii wydają się nie tylko niezgodne z autentycznym nauczaniem Kościoła, ale wręcz z nim sprzeczne”.
Mgliste sformułowania Instrumentum, a także proponowane utworzenie nowych posług kościelnych dla kobiet, a zwłaszcza proponowane święcenia kapłańskie tzw. viri probati (żonatych mężczyzn o wypróbowanej wierze i moralności) budzą silne podejrzenie, że zostanie podważony także celibat kapłański” –stwierdza emerytowany niemiecki kardynał kurialny. Jego niepokój budzą także osoby powołane do pełnienia ról kierowniczych podczas Synodu – przewodniczący delegowany, kard. Claudio Hummes, a także biskupi Erwin Kräutler oraz Franz-Josef Overbeck.
90 –letni purpurat pisze „Musimy zmierzyć się z poważnymi wyzwaniami dotyczącymi integralności Depozytu Wiary, sakramentalnej i hierarchicznej struktury Kościoła i jego Tradycji apostolskiej. Wszystko to stworzyło sytuację, której nigdy wcześniej nie widziano w historii Kościoła, nawet podczas kryzysu ariańskiego w IV i V wieku ”. Zaznaczył, że wszyscy kardynałowie muszą rozważyć, w jaki sposób zareagują na „wszelkie ewentualne heretyckie wypowiedzi lub decyzje Synodu”.
Również 28 sierpnia napisał do innych kardynałów patron Suwerennego Zakonu Maltańskiego, kard. Raymond Burke. Przyznał, że „całkowicie podziela głębokie obawy kardynała Brandmüllera dotyczące zbliżającego się Synodu na temat Amazonii. Zauważył, że Instrumentum laboris „jest długim dokumentem charakteryzującym się językiem dwuznacznym, zwłaszcza w odniesieniu do depozytu wiary”. Dodał, że dokument ten „zaprzecza niezmiennemu nauczaniu Kościoła na temat relacji między światem stworzonym a Bogiem, niestworzonym Stwórcą a człowiekiem, stworzonym na obraz i podobieństwo Boże, by współpracować z Nim jako stróż świata stworzonego”.
71- letni kardynał Burke twierdzi również, że „niepokojące propozycje Instrumentum laboris” „zapowiadają apostazję od wiary katolickiej”.
Synod dla Amazonii odbędzie się w Rzymie w dniach 6-27 października.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.