Kard. Clemente: ŚDM w Lizbonie są przede wszystkim dziełem portugalskiej młodzieży
01 sierpnia 2023 | 13:48 | tom (KAI) | Lizbona Ⓒ Ⓟ
Światowe Dni Młodzieży Lizbona 2023 „są przede wszystkim dziełem portugalskiej młodzieży”, potwierdzając, że to pokolenie, „Pokolenie 2023”, reprezentuje oblicze „konkretnej nadziei” – powiedział kardynał-patriarcha Lizbony Manuel Clemente podczas pierwszej konferencji prasowej z okazji rozpoczynających się dzisiaj Światowych Dni Młodzieży Lizbona 2023. – Jestem pewien, że to doświadczenie determinacji, służby, zaangażowania tak wielu tysięcy młodych ludzi i osób nie przeminie i stworzy pokolenie, „Pokolenie 2023”, składające się z tych dziesiątek tysięcy młodych ludzi, podkreślił kardynał.
Kardynał-patriarcha Lizbony powiedział, że ci młodzi ludzie są „twarzą konkretnej nadziei”, która naznaczy nie tylko społeczeństwo Portugalii, ale także dziennikarzy i specjalistów ds. komunikacji w centrum medialnym ŚDM, znajdującym się w pawilonie Carlosa Lopesa w Parque Eduardo VII.
Kard. Manuel Clemente wyjaśnił, że Światowe Dni Młodzieży Lizbona 2023 „są przede wszystkim dziełem portugalskiej młodzieży”, przy współpracy osób, które „dłużej są młode”.
„Aby Światowe Dni Młodzieży mogły się odbyć, dziesiątki tysięcy ludzi, zwłaszcza młodych, wzięło w nich niezwykły udział”, podkreślił, wskazując na ich zaangażowanie w parafiach i różnych obszarach organizacji kościelnej, w wikariatach, arcybiskupstwach, na szczeblu diecezjalnym oraz w Diecezjalnym Komitecie Organizacyjnym (LOC), z których niektórzy rozpoczęli pracę już trzy lata temu.
Kardynał przypomniał, że jego „list do papieża Franciszka z propozycją zorganizowania Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie” pochodzi z 2017 r., a biskupi Konferencji Episkopatu Portugalii „od czasu do czasu mówili, że dobrze byłoby zorganizować ŚDM w Portugalii”.
W tym kontekście podkreślił, że decydujące znaczenie miała również „zachęta, a nawet presja” ze strony różnych inicjatyw i organizacji młodzieżowych w Portugalii, które są „bardzo ważnym obszarem rzeczywistości”, czy to w środowisku uniwersyteckim, jako grupy związane z instytutami, diecezjami. „Presja była bardzo duża” – zaznaczył.
„Konieczne było również, aby państwo portugalskie i gminy uznały, że leży to w interesie publicznym, narodowym”, wyjaśniając, że odbyły się spotkania z prezydentem, rządem i gminami, w których odbywają się ŚDM.
„Niezależnie od barw politycznych, wszyscy byli bardzo, nie tylko zgodni, ale entuzjastycznie nastawieni do organizacji Dnia, i miało to miejsce nawet wtedy, gdy zmieniali się burmistrzowie” – dodał.
Światowe Dni Młodzieży, których Portugalia jest gospodarzem rozpoczynają się dzisiaj 1 sierpnia i potrwają do 6 bm. Zgromadziły już setki tysięcy uczestników, którzy biorą udział w wielu wydarzeniach religijnych i kulturalnych. Jutro dołączy do nich papież Franciszek.
„I zawsze z bardzo dużą liczbą młodych ludzi”, powiedział kard. Clemente, przypominając o szerokim zasięgu tego wydarzenia, które dotarło już na cztery kontynenty, ale jeszcze nie dotarło do Afryki.
Odnosząc się do ŚDM w Lizbonie hierarcha wyjaśnił, że „ten tydzień już się rozpoczął”, czego dowodem są pielgrzymki ich dwóch symboli: krzyża i ikony Matki Bożej, przez 21 portugalskich diecezji, a także w innych krajach.
„To było coś bardzo zaskakującego, przylgnięcie ludzi w ogóle do przyjęcia symboli było zaraźliwe i gorące. Przekroczyło to nasze najśmielsze oczekiwania”, powiedział kard. Clemente.
W pierwszej konferencji prasowej ŚDM Lizbona 2023 wziął również udział krajowy koordynator pielgrzymki dwóch symboli ŚDM i „Dni w Diecezjach”, tygodnia, który kończy się dzisiaj w 17 diecezjach Portugalii.
„Wszystkie wydarzenia były wielką manifestacją młodzieży, momentami ekspresyjnymi; momentami bardzo szczególnymi i znaczącymi”, powiedział o. Filipe Diniz.
Dyrektor Krajowej Komisji Duszpasterstwa Młodzieży, który był również odpowiedzialnym za kończący się dziś tydzień „Dni w Diecezjach”, powiedział, że „interesujące było zobaczyć radość młodych ludzi”, ponad 67 tysięcy pielgrzymów z krajów różnych kontynentów, którzy przebywali w 17 diecezjach.
„Nie byliśmy obojętni, samo społeczeństwo nie było obojętne”, powiedział kapłan diecezji Coimbra, który od 26 lipca miał okazję odwiedzić niektóre diecezje.
Do tej pory odbyło się 14 międzynarodowych edycji ŚDM – które odbywają się na przemian z corocznymi obchodami w każdej diecezji katolickiej: Rzym (1986), Buenos Aires (1987), Santiago de Compostela (1989), Częstochowa (1991), Denver (1993), Manila (1995), Paryż (1997), Rzym (2000), Toronto (2002), Kolonia (2005), Sydney (2008), Madryt (2011), Rio de Janeiro (2013), Kraków (2016) i Panama (2019).
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.