Kard. Dolan będzie gościem na konwencji Partii Republikańskiej
19 sierpnia 2020 | 16:54 | st (KAI/CNA) / pz | Nowy Jork Ⓒ Ⓟ
Metropolita Nowego Jorku kard. Timothy Dolan przyjął zaproszenie i będzie przewodniczył modlitwie inaugurującej w przyszłym tygodniu Narodową Konwencję Partii Republikańskiej. Jak oświadczył, jednym z najważniejszych obowiązków kapłana jest pragnienie pozytywnej odpowiedzi na każde zaproszenie do modlitwy. Konwencje obydwu partii – republikańskiej i demokratycznej odbywać się będą głównie w przestrzeni wirtualnej.
W oświadczeniu wydanym 18 sierpnia kard. Dolan przypomina, że modlitwa to mówienie do Boga, wielbienie Go, dziękowanie za Jego liczne błogosławieństwa i proszenie o wstawiennictwo; nie ma charakteru politycznego czy partyjnego. „Dlatego przyjąłem zaproszenie do modlitwy na Narodowej Konwencji Partii Republikańskiej” – dodał kardynał. Zaznaczył, że jego zgoda nie stanowi poparcia dla żadnego kandydata, partii czy frakcji. Gdybym został zaproszony o modlitwę na Narodowej Konwencji Partii Demokratycznej, chętnie bym przyjął takie zaproszenie, podobnie jak to uczyniłem w 2012 roku” – zaznaczył metropolita Nowego Jorku. Istotnie, kard. Dolan poprowadził modlitwy w 2012 r. zarówno na konwencji republikańskiej jak i demokratycznej, a w 2017 r. poprowadził modlitwę podczas inauguracji urzędu prezydenta Donalda Trumpa.
Ogłoszenie o udziale kard. Dolana w konwencji republikańskiej, która odbędzie się w przyszłym tygodniu, nastąpiło po informacji, że na konwencji demokratycznej, 20 sierpnia modlić się będą o. James Martin, SJ i s. Simone Campbell, SSS. O. Martin, redaktor naczelny „America Magazine”, zapowiedział, że jego modlitwa będzie wyrażała szacunek dla każdego życia, w tym „nienarodzonego, młodego Afroamerykanina, nastolatka LGBTQ, migranta”. O. Martin jest znany ze swojej książki „Building a Bridge” (Budowanie mostu) i wypowiedzi na rzecz osób homoseksualnych, w tym swoistego, kontrowersyjnego manifestu wygłoszonego przed dwoma laty na Światowym Spotkaniu Rodzin w Dublinie, zatytułowanego „Jak parafie mogą przyjąć katolików LGTB”, domagając się ich otwarcia na osoby LGBT, czyli na lesbijki, gejów, biseksualistów i transseksualistów.
Lista „piosenek zakazanych” podczas ślubów? Diecezja płocka dementuje nieprawdziwe informacje
S. Campbell, dyrektor wykonawczy NETWORK Lobby na rzecz Katolickiej Sprawiedliwości Społecznej, przemawiała wcześniej na Demokratycznych Konwencjach Narodowych 2012 i 2016. Uważa, że nie należy zakazywać aborcji, a skupić się na rozwoju ekonomicznym kobiet.
Katechizm Kościoła Katolickiego wyraźnie naucza, iż „Kościół od początku twierdził, że jest złem moralnym każde spowodowane przerwanie ciąży. Nauczanie na ten temat nie uległo zmianie i pozostaje niezmienne. Bezpośrednie przerwanie ciąży, to znaczy zamierzone jako cel lub środek, jest głęboko sprzeczne z prawem moralnym” (KKK 2271), a „Kościół nakłada kanoniczną karę ekskomuniki za to przestępstwo przeciw życiu ludzkiemu” (KKK 2272).
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.