Kard. Dziwisz: charyzmat papieża Franciszka będzie odpowiedzią na problemy nękające Kościół
28 marca 2013 | 16:04 | led Ⓒ Ⓟ
Charyzmat papieża Franciszka będzie trafną odpowiedzią na problemy nękające Kościół, na słabości ujawniające się w szeregach ludzi Kościoła. Będzie odpowiedzią na wszystkie krzywdzące Kościół oskarżenia i na prześladowania, z jakimi się spotyka” – mówił kard. Stanisław Dziwisz w Wielki Czwartek podczas Mszy św. Krzyżma w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach.
Wyraził też nadzieję, że pontyfikat papieża zapowiada nową wiosnę Kościoła, odsłaniając jego autentyczne oblicze i zachęcając – zwłaszcza młodych – by utożsamiali się z Kościołem.
W łagiewnickiej bazylice zgromadzili się kapłani z całej archidiecezji krakowskiej oraz młodzież, dla której Msza św. Krzyżma to najważniejszy punkt corocznej pielgrzymki służby liturgicznej ołtarza i Ruchu Światło-Życie.
Kard. Dziwisz w homilii podkreślił, że papież Benedykt XVI wobec Kościoła i świata wyznał z całą pokorą, że opuszczają go siły i że odtąd chciałby służyć Kościołowi modlitwą, milczeniem i cierpieniem, trwając przy krzyżu Zbawiciela. „Przy pożegnaniu z odchodzącym papieżem, miałem w Rzymie okazję do wyrażenia mu wdzięczności za jego niezwykłą życzliwość dla narodu polskiego, dla naszej Archidiecezji i dla Kościoła w Polsce. Doświadczaliśmy stale tej życzliwości. Jej dobitnym wyrazem była podróż apostolska do Polski w maju 2006 roku” – wspominał hierarcha. Według niego ukoronowaniem nadzwyczajnej pamięci Benedykta XVI o swoim poprzedniku była beatyfikacja Jana Pawła II.
Kardynał zwrócił uwagę na to, że wybór nowego papieża wzbudził radość i nadzieję w całym świecie. I dodał, że na Stolicy Piotrowej zasiadł człowiek, którego – jak sam powiedział – kardynałowie uczestniczący w konklawe znaleźli „na końcu świata”.
„Otrzymaliśmy pasterza, którego charyzmat nietrudno odczytać. Uformowany w duchowości ćwiczeń duchownych św. Ignacego Loyoli, założyciela Towarzystwa Jezusowego, okazuje szczególną wrażliwość na ubogich, wyrażającą się również w jego prostym, bezpretensjonalnym, ubogim stylu życia i służby” – podkreślił kard. Dziwisz. „Symbolem tej postawy i wrażliwości nowego Papieża jest imię, które sobie przybrał. W ten sposób św. Franciszek, Biedaczyna z Asyżu, znów i w nowy sposób przemawia do dzisiejszego Kościoła” – uważa kardynał.
Według metropolity krakowskiego charyzmat papieża Franciszka staje się wyzwaniem dla całego dzisiejszego Kościoła, dla wszystkich. „Staje się on częścią programu duszpasterskiego w obecnych czasach, wyznaczając nam wszystkim styl życia naznaczony pokorą, prostotą i wrażliwością na drugiego człowieka, zwłaszcza potrzebującego” – mówił.
Kard. Dziwisz wyraził przekonanie, że charyzmat ten będzie trafną odpowiedzią na problemy nękające Kościół, na słabości ujawniające się w szeregach ludzi Kościoła. „Jednocześnie będzie odpowiedzią na wszystkie krzywdzące Kościół oskarżenia i na prześladowania, z jakimi się spotyka. Mamy głęboką nadzieję, że pontyfikat papieża Franciszka zapowiada nową wiosnę Kościoła, odsłaniając jego autentyczne oblicze, zachęcając wszystkich – zwłaszcza młodych – by utożsamiali się z Kościołem” – zaznaczył hierarcha.
Metropolita krakowski zwrócił się także do licznie obecnej w Łagiewnikach młodzieży. Powiedział, że młodzi są nadzieją Kościoła i jego obiecującą teraźniejszością i przyszłością oraz „stróżami poranka”, jak nazywał ich Jan Paweł II.
Kardynał zaapelował, by młodzież wsłuchiwała się w głos Chrystusa, przemawiającego do serca człowieka, powołującego go do określonych zadań w Kościele i społeczeństwie. I dodał, że większości z nich formą służby Chrystusowi i Kościołowi będzie małżeństwo. „Potrzebujemy zdrowych i świętych rodzin. To one decydują o przyszłości każdego narodu i społeczności. Przygotowujcie się odpowiedzialnie do takiego, dojrzałego projektu życia, do uczynienia ze swego życia daru dla drugiego człowieka i dla Boga” – podkreślił hierarcha.
Kard. Dziwisz powiedział młodym, że jeżeli odkryją, że Bóg powołuje ich do służby w Kościele, do kapłaństwa i życia zakonnego, aby hojnie odpowiedzieli na to wezwanie. „Kościół was potrzebuje. Potrzebuje waszych młodzieńczych serc, waszego entuzjazmu, waszej wiary, waszej gotowości uczynienia czegoś pięknego w życiu. Liczymy na was” – zwrócił się do młodzieży. „Mówię to w imieniu obecnych tu kapłanów, którym dziękuję za ich wierną i ofiarną posługę, a razem z nimi dziękuję dziś Bogu za łaskę powołania do służby w Kościele. Dziękuję pokornie w pięćdziesiątym roku mojego życia kapłańskiego” – dodał hierarcha.
Nabożeństwo było dziękczynieniem za 8 lat pontyfikatu Benedykta XVI i za posługę papieża Franciszka.Podczas Mszy kard. Dziwisz razem z bp. Tadeuszem Rakoczym i bp. Janem Zającem dziękowali za pięćdziesiąt lat kapłaństwa. Wierni dziękowali także za dwadzieścia pięć lat posługi biskupiej kard. Kazimierza Nycza i bp. Jana Szkodonia oraz ćwierćwiecze kapłaństwa bp. Grzegorza Rysia.
Wielkoczwartkowa pielgrzymka służby liturgicznej ołtarza i Ruchu Światło-Życie to zwyczaj wprowadzony w archidiecezji krakowskiej przez kard. Karola Wojtyłę.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.