Kard. Dziwisz: Czy Polaków stać na wzajemną troskę o siebie?
01 stycznia 2021 | 18:04 | md | Wadowice Ⓒ Ⓟ
Stać nas na wzajemną troskę o siebie? Potrafimy się zdobyć na postawę szacunku wobec drugiego człowieka, nawet tego, z którym się nie zgadzamy? Gotowi jesteśmy do przebaczenia i pojednania? – pytał kard. Stanisław Dziwisz w Wadowicach. Sekretarz św. Jana Pawła II zainstalował w Nowy Rok relikwie krwi polskiego papieża w tamtejszej bazylice Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny.
Relikwie św. Jana Pawła II zostały przekazane jego rodzinnej parafii na zakończenie roku 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły. Relikwiarz ufundował ks. Stanisław Jaśkowiec, do niedawna jej proboszcz.
– Niech ten znak pomaga wam jeszcze bardziej przeżywać duchową obecność świętego Papieża w jego rodzinnym mieście, w którym – jak sam stwierdził – wszystko się dla niego zaczęło. Niech relikwia krwi przypomina wam, że Ojciec Święty jako ofiara zamachu na jego życie zapłacił wysoką cenę cierpienia za to, że głosił prawdę – mówił kard. Stanisław Dziwisz.
Przypominając dzieje życia Karola Wojtyły, podkreślił, że Jan Paweł II miał wielkie serce, w którym „było miejsce dla wszystkich”. – Nikogo nie wykluczał, od nikogo się nie odwracał, darzył szacunkiem każdego człowieka. Nie zgadzał się tylko ze złem, z kłamstwem, z niesprawiedliwością – mówił kard. Dziwisz. Dodał, że choć papież Polak „odszedł do wieczności niemal szesnaście lat temu”, to jednak wciąż „jest obecny w życiu i wierze milionów chrześcijan na całym świecie”.
Kardynał przypomniał ponadto, że pierwszy dzień nowego roku obchodzony jest jako Światowy Dzień Pokoju. – Zdajemy sobie sprawę, jak bardzo potrzebuje pokoju współczesny świat, wstrząsany nieustannie napięciami, konfliktami i wojnami, u źródeł których leży zło i grzech człowieka, jego egoizm, nieliczenie się z prawami drugiego człowieka, który jest i powinien być dla nas bratem i bliźnim – mówił.
Jak dodał, prawdziwego pokoju światu nie przyniosą zbrojenia i tzw. równowaga sił, ale musi się on najpierw zrodzić w sercu człowieka. Nawiązując do hasła tegorocznych obchodów „Kultura troskliwości jako droga do pokoju”, podkreślał, że w Polsce brakuje pokoju, czego doświadczyliśmy szczególnie w ostatnich miesiącach.
– Stąd pytania związane z papieskim Orędziem: stać nas, Polki i Polaków, na wzajemną troskę o siebie? Potrafimy się zdobyć na postawę szacunku wobec drugiego człowieka, nawet tego, z którym się nie zgadzamy? Gotowi jesteśmy do przebaczenia i pojednania? – zastanawiał się hierarcha.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.