Kard. Dziwisz do polityków: nie dopuśćcie aby naród was odrzucił
23 września 2006 | 18:26 | lg //mr Ⓒ Ⓟ
Kard. Stanisław Dziwisz skrytykował w Piotrkowie Trybunalskim polską klasę polityczną. Podkreślił, że „naród nie zasługuje na takie traktowanie, którego jesteśmy świadkami w ostatnich dniach”. Przestrzegł też polityków, że naród może ich odrzucić.
W homilii kard. Dziwisz podkreślił, że nadal aktualne są słowa Jana Pawła II sprzed 7 lat, wygłoszone 11 czerwca 1999 roku w parlamencie. – Życzył wtedy Sejmowi i Senatowi, żeby w centrum ich wysiłków ustawodawczych zawsze znajdował się człowiek i jego rzeczywiste dobro – przypomniał kardynał.
Tymczasem w ocenie metropolity „naród nie zasługuje na takie traktowanie, którego jesteśmy świadkami, chociażby w ostatnich dniach”.
– Naród chciałby z szacunkiem patrzeć na parlament i parlamentarzystów, na polityków sprawujących władzę – przypomniał kard. Dziwisz. – Zostaliście wybrani przez naród, który was rozliczy z tego, czy spełniliście jego oczekiwania, czy przeciwnie – zawiedliście. Nie dopuśćcie do tego, żeby naród musiał was odrzucić – przestrzegał metropolita krakowski.
Życzył też polskim politykom i osobom zaangażowanym w życie polityczne, by budowali państwo, które otacza troską rodzinę, życie ludzkie, wychowanie młodego pokolenia i jest wrażliwe na potrzeby konkretnego człowieka, szczególnie ubogiego i słabego.
Metropolita krakowski wygłosił homilię podczas Mszy sprawowanej na piotrkowskim rynku. Eucharystia była dziękczynieniem za koronację obrazu Matki Bożej Trybunalskiej, której dokonał Benedykt XVI 26 maja w Warszawie. Korony poświęcił w październiku 2004 roku Jan Paweł II.
We Mszy św. na piotrkowskim rynku wzięło udział tysiące wiernych oraz parlamentarzyści, z marszałkiem sejmu Markiem Jurkiem na czele. Przed rozpoczęciem Mszy św. otwarto uroczyście Instytut Badań nad Parlamentaryzmem. Jego powołanie jest wspólną inicjatywą władz Piotrkowa, działającej w tym mieście filii Akademii Świętokrzyskiej (AŚ) oraz Wyższej Szkoły Humanistyczno-Ekonomicznej (WSHE) z Łodzi.
Na początku Eucharystii abp Władysław Ziółek poparł starania parlamentarzystów, aby Matka Boża Trybunalska została ich patronką. – Wiemy, jak bardzo instytucje publiczne potrzebują uzdrowienia, jak pilna jest potrzeba modlitwy za parlamentarzystów i pracowników wymiaru sprawiedliwości – mówił metropolita łódzki.
– Przywrócenie tego jest nie tylko powrotem do wiekowej tradycji, ale przede wszystkim rozpoczęciem nowego etapu odnowy moralnej polskiego życia politycznego i przypomnieniem służebnego charakteru działalności polityków – dodał.
Obraz Matki Bożej Trybunalskiej, namalowany przez nieznanego włoskiego artystę w XVI w., został w 1580 r. ofiarowany Trybunałowi Koronnemu (najwyższemu sądowi ówczesnej Rzeczypospolitej), powołanemu w Piotrkowie Trybunalskim przez króla Polski Stefana Batorego. Dzieło znajduje się w kościele oo. jezuitów, w sanktuarium Matki Bożej Trybunalskiej. Sanktuarium jest powszechnie uznanym miejscem modlitwy za sprawujących władzę.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.