Kard. Dziwisz: Jan Paweł II był żywą Ewangelią
02 kwietnia 2018 | 10:30 | md / pz | Kraków Ⓒ Ⓟ
Jan Paweł II był żywą Ewangelią we współczesnym świecie – powiedział kard. Stanisław Dziwisz, który w papieskim sanktuarium w Krakowie odprawił Mszę św. w trzynastą rocznicę jego śmierci. Osobisty sekretarz Ojca Świętego mówił, że w sercu papieża było miejsce dla wszystkich, a księga jego życia jest wciąż otwarta dla Kościoła i świata.
„Dziś, po latach, dziękujemy Bogu za święte życie, za ofiarną służbę i za błogosławioną śmierć papieża, który przez dwadzieścia siedem lat kierował nawą Kościoła i był duchowym przywódcą współczesnego świata” – mówił kard. Dziwisz rozpoczynając Eucharystię w Sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach w Krakowie.
W homilii hierarcha wskazywał, że Jan Paweł II był „żywą Ewangelią we współczesnym świecie”. „Mija trzynaście lat od śmierci tego świętego Pasterza, a on nie przestaje przemawiać, inspirować, wskazywać drogę i zachęcać” – zauważył wieloletni sekretarz świętego papieża, namawiając do tego, by czytać z „księgi” jego życia, która wciąż, zwłaszcza od beatyfikacji i kanonizacji, otwarta jest dla Kościoła i świata.
Kardynał podkreślił, że w centrum życia Ojca Świętego był Jezus Chrystus. „Jan Paweł II podejmował zadania, które mu ostatecznie przekazywał Zmartwychwstały Pan. W tej pasterskiej służbie realizował swoją świętość, żyjąc dla Jezusa i dla sprawy, dla której Syn Boży przyszedł na ziemię” – zaznaczył.
Przypomniał, że postawa papieża wobec drugiego człowieka zawsze była pełna szacunku i gotowości służby, która wynikała z przekonania, że człowiek jest drogą Kościoła. „Mobilizował do troski o każde poczęte i bezbronne życie. Mobilizował do ofiarnego duszpasterstwa młodzieży i rodzin, do troski o chorych, niepełnosprawnych i starszych” – wymieniał przykłady zaangażowania Jana Pawła II w służbę człowiekowi.
Kaznodzieja mówił także, że święty papież kochał Kościoł, ale nie Kościół idealny, który nie istnieje, tylko Kościół „ludzi słabych i grzesznych, ludzi nawracających się, powracających na drogi wskazane w Ewangelii”. Dodał, że Jan Paweł II kierował Kościołem zróżnicowanym kulturowo, mówiącym różnymi językami i wyrażającym wiarę w kontekście różnych tradycji. „W jego pasterskim sercu było miejsce dla wszystkich” – podkreślał.
Jako kolejną cechę charakterystyczną dla życia i posługi Jana Pawła II, krakowski metropolita senior wymienił jego odpowiedzialność za losy świata. Podkreślał, że papież był realistą, który widział w świecie zarówno dobro, jak i zło, egoizm, napięcia i konflikty. „Szukał kontaktu ze wszystkimi, zwłaszcza z odpowiedzialnymi za losy narodów, nie zawsze kierującymi się tymi samymi wartościami i motywacjami, co on” – mówił, przywołując papieskie spotkania z przywódcami wielkich religii świata, których zapraszał do modlitwy o pokój. „Nie ulega wątpliwości, że wniósł decydujący wkład w wyzwolenie narodów Europy Środkowo-Wschodniej z kajdan totalitarnego systemu” – przypomniał.
„Wczytując się w księgę życia św. Jana Pawła II, inspirujmy się jego zrealizowanym do końca pragnieniem uczynienia z siebie daru dla innych, i ostatecznie dla Boga. Niech nas w tym umacnia Zmartwychwstały Chrystus, byśmy głosili radość Jego Ewangelii wszystkim, których spotykamy na drogach naszego życia” – zaapelował kard. Dziwisz na koniec.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.