Kard. Dziwisz: Jan Paweł II często wracał do doświadczenia domu
07 maja 2020 | 16:36 | md / hsz | Wadowice Ⓒ Ⓟ
– Róbcie szybko, ale nie ulgowo – apelował do członków trybunałów w procesach kanonizacyjnych rodziców św. Jana Pawła II kard. Stanisław Dziwisz. W bazylice Ofiarnowania NMP w Wadowicach rozpoczęła się dziś pierwsza sesja procesowa sług Bożych Emilii i Karola Wojtyłów.
Sesja rozpoczęła się modlitwą do Ducha Świętego, której nauczył św. Jana Pawła II jego ojciec.
– Chcę tutaj, w tym miejscu, zaświadczyć, w obecności zgromadzonych kapłanów, że jako wieloletni sekretarz kard. Karola Wojtyły i papieża Jana Pawła II wiele razy słyszałem od niego, że miał świętych rodziców – mówił kard. Stanisław Dziwisz podczas otwarcia sesji.
Krakowski metropolita senior wspominał, że papież często przywoływał postać swojego ojca, Karola seniora. Łączyła go z nim „nie tylko więź synowska, ale prawdziwa duchowa przyjaźń”.
– Wspominał, jak w rodzinnym domu znajdował ojca klęczącego nocą w drugim pokoju, zatopionego w modlitwie. Z wielkim wzruszeniem opowiadał o wspólnych pielgrzymkach do sanktuarium Matki Bożej w Kalwarii Zebrzydowskiej. To za sprawą ojca przyjął szkaplerz w pobliskim kościele
karmelitów bosych na „górce” i modlił się tam do św. Józefa – opowiadał najbliższy współpracownik świętego papieża. Dodał, że ta relacja tkwiła głęboko w życiu księdza, biskupa i papieża Wojtyły.
Sekretarz św. Jana Pawła II mówił, że papież zawsze miał przy sobie niewielkie portreciki obojga rodziców. W Watykanie umieścił je na swoim biurku. – Do doświadczenia domu powracał, kiedy mówił o tym, jak ważni są rodzice w naszym życiu, przywołując przykład świętych rodziców, którzy dobrze wychowali swoje dzieci, np. rodziców św. Teresy z Lisieux, i innych świętych – dodał hierarcha.
Zdaniem papieskiego sekretarza, w rozpoczynającym się procesie kanonizacyjnym sług Bożych Karola i Emilii Wojtyłów, „w sensie ścisłym” św. Jan Paweł Wielki stanie się świadkiem świętości swoich rodziców. Zachęcał ponadto do modlitwy za pośrednictwem rodziców św. Jana Pawła II.
– Zwracam się do członków powołanycht trybunałów: róbcie szybko, ale nie ulgowo – zaapelował.
– W dzisiejszej rzeczywistości zdominowanej przez samotność, niepewność jutra, ale także poszukiwanie sensu życia, osoby Karola i Emilii Wojtyłów stają się świadectwem trwania nieprzemijających wartości, wśród których na pierwszym miejscu jest rodzina. Jestem głęboko przekonany, że staną się Oni przykładem dla współczesnych rodzin i patronami naszych rodzin, zwłaszcza teraz, gdy rodzinom, w kontekście ideologii kontestujących potrzebę i sens istnienia małżeństwa i rodziny, potrzeba autentycznych wzorców życia małżeńskiego i rodzinnego – podsumował.
Postulatorem procesów kanonizacyjnych Karola i Emilii Wojtyłów jest ks. Sławomir Oder, który był także postulatorem procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego Jana Pawła II.
Pierwszym sędzią trybunału jest abp Marek Jędraszewski, którego w procesach będzie reprezentował ks. Andrzej Scąber, referent ds. kanonizacyjnych.
Promotorem sprawiedliwości jest ks. Tomasz Szopa, kanclerz Kurii Metropolitalnej w Krakowie. Powołanych zostało także dwóch notariuszy – ks. Grzegorz Kotala i ks. Paweł Ochocki. Wszyscy członkowie trybunałów złożą przysięgę dochowania tajemnicy i wiernego wypełnienia powierzonego im zadania.
Zadaniem trybunałów będzie wykazanie, że Emilia i Karol Wojtyłowie praktykowali cnoty w sposób heroiczny, że cieszą się opinią świętości, a za ich wstawiennictwem ludzie wypraszają łaski u Boga.
Pierwsza uroczysta sesja trybunałów odbywała się w obecności wszystkich dziekanów archidiecezji krakowskiej. Po formalnym rozpoczęciu procesu abp Jędraszewski przewodniczył Mszy św. o pomyślny jego przebieg i łaski za wstawiennictwem sług Bożych Karola i Emilii Wojtyłów.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.