Kard. Dziwisz: Jan Paweł II głosił Ewangelię słowem i życiem
18 maja 2018 | 09:46 | md | Kraków Ⓒ Ⓟ
Każde spotkanie ze św. Janem Pawłem II, z jego myślą i świadectwem, powinno pobudzać w nas pragnienie osobistego pójścia za Chrystusem, osobistej służby we wspólnocie Kościoła, osobistego świadectwa wiary, nadziei i miłości – mówił kard. Stanisław Dziwisz, który w Kaplicy Kapłańskiej Sanktuarium św. Jana Pawła II odprawił Mszę św. w 98. urodziny Ojca Świętego. Jak podkreślał, papież „żył święcie i umarł święcie”.
Rozpoczynając Eucharystię kard. Dziwisz przypomniał, że 98 lat temu „przyszedł na świat człowiek, który będzie pasterzem Kościoła powszechnego i duchowym przywódcą współczesnego świata”. „Minęło już trzynaście lat od jego śmierci, a on nie przestaje inspirować nas oraz rzesze chrześcijan w najdalszych zakątkach ziemi, do których docierał z Ewangelią jako świadek Jezusa Chrystusa, jedynego Zbawiciela świata” – podkreślał jego wieloletni sekretarz osobisty.
Kaplica Kapłańska jest miejscem szczególnie poświęconym św. Janowi Pawłowi II. Tu znajduje się płyta nagrobna z Grot Watykańskich, na której spoczywa papieski relikwiarz w kształcie ewangeliarza. Kaplica zbudowana została na wzór wawelskiej krypty św. Leonarda, przypomina więc miejsce pierwszych trzech Mszy świętych prymicyjnych, sprawowanych przez młodego ks. Karola Wojtyłę w Dzień Zaduszny, nazajutrz po przyjęciu przez niego święceń kapłańskich w uroczystość Wszystkich Świętych 1946 roku, z rąk księcia kard. Adama Sapiehy. Osobę patrona sanktuarium przywołują również szczególne pamiątki: krzyż pastoralny, ornat i mitra.
W homilii kard. Dziwisz podkreślał, że powołanie kapłańskie wpisało się głęboko w tożsamość Karola Wojtyły. Przypomniał, że dojrzewało ono w czasach II wojny światowej, w świecie pełnym zla i przemocy. „Przyjął kapłaństwo jako dar i tajemnicę, a dzięki współpracy z łaską Bożą jego osobisty dar stał się również darem dla całego Kościoła, ubogaconego jego posługą jako kapłana, biskupa i papieża. To on wprowadził Kościół w trzecie tysiąclecie chrześcijaństwa, zachęcając nas wszystkich do stałego wypływania na głębię wiary, nadziei i miłości” – mówił hierarcha.
Dodał, że Jan Paweł II przez całe swoje kapłańskie życie głosił niezmordowanie Jezusa Chrystusa jako Jego apostoł, głosił Ewangelię słowem i życiem.
Papieski sekretarz stwierdził ponadto, że Jan Paweł II wciąż nam duchowo „towarzyszy, poucza, inspiruje” oraz uczy, jak żyć, kochać i służyć. Jak podkreślił, krew papieża umieszczona w relikwiarzu przypomina o wysokiej cenie cierpienia, jaką Jan Paweł II zapłacił za wierność Ewangelii. „Usiłowano go zabić za to, że głosił prawdę o Bogu i człowieku. Ta prawda była i jest niebezpieczna dla tych, którzy nie uznawali i nie uznają prawa Bożego, którzy nie liczyli się i nie liczą z godnością człowieka, stworzonego na obraz i podobieństwo Boże” – powiedział krakowski metropolita senior.
Kaznodzieja dodał, że św. Jan Paweł II zostawił nam ogromne dziedzictwo ducha. „On sam żył święcie i umierał święcie. Jednocześnie uczył i przekonywał, że każda i każdy z nas może i powinien dążyć do świętości wpisanej w osobiste powołanie nie tylko kapłańskie czy zakonne, ale także małżeńskie, rodzinne i zawodowe” – przekonywał. Zaznaczył również, że każde spotkanie ze św. Janem Pawłem II, z jego myślą i świadectwem, „powinno pobudzać w nas pragnienie osobistego pójścia za Chrystusem, osobistej służby we wspólnocie Kościoła, osobistego świadectwa wiary, nadziei i miłości”.
Na zakończenie dodał, że dla Jana Pawła II fundamentem i motorem służby Kościołowi i światu była miłość Chrystusa i ona stanowi „klucz do zrozumienia tajemnicy serca św. Jana Pawła II”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.