Kard. Dziwisz: Kościół dotykają przejawy antyklerykalizmu związane z kalkulacjami politycznymi (rozszerzenie)Już jest !!!!!!
05 kwietnia 2012 | 15:49 | led Ⓒ Ⓟ
„Bolejemy nad niewłaściwymi postawami i czynami tych spośród nas, którzy pobłądzili, powodując zgorszenie ludu Bożego” – mówił kard. Stanisław Dziwisz w Wielki Czwartek podczas Mszy św. Krzyżma w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach. „Ale dotykają nas również niesłuszne krytyki, przejawy prymitywnego antyklerykalizmu, czasem związane z kalkulacjami politycznymi, z chęcią wzbudzenia niechęci do Kościoła” – podkreślił metropolita krakowski.
W łagiewnickiej bazylice zgromadzili się kapłani z całej archidiecezji krakowskiej oraz młodzież, dla której Msza św. Krzyżma to najważniejszy punkt corocznej pielgrzymki służby liturgicznej ołtarza i Ruchu Światło-Życie.
„Zdajemy sobie sprawę, że dzisiaj osoba kapłana stała się w sposób szczególny obiektem zainteresowania opinii publicznej, do czego niewątpliwie przyczyniają się środki przekazu. Dobrze, że nie spotykamy się z obojętnością. Cieszą nas wszystkie przejawy życzliwości i solidarności z naszą posługą” – mówił kard. Dziwisz w homilii.
„Bolejemy nad niewłaściwymi postawami i czynami tych spośród nas, którzy pobłądzili, powodując zgorszenie ludu Bożego. Ale dotykają nas także niesłuszne krytyki, przejawy prymitywnego antyklerykalizmu, czasem związane z kalkulacjami politycznymi, z chęcią wzbudzenia niechęci społeczeństwa do Kościoła” – zaznaczył hierarcha.
Podkreślił, że Kościół, niezależnie od mankamentów swoich sług, pragnie służyć, scalać wspólnotę. „Czyni to zgodnie ze swoją misją głosząc Ewangelię, pomagając ludziom w nawracaniu się, w walce ze słabościami i grzechami, zachęcając do pomnażania dobra” – wyjaśnił kardynał. „Niedostrzeganie tej misji Kościoła, jego fundamentalnej roli w umacnianiu rodziny, w formowaniu sumień, w mobilizowaniu do uczciwości i solidarności, jest krótkowzrocznością, także polityczną” – zwrócił uwagę metropolita krakowski.
Zdaniem hierarchy Lud Boży potrzebuje kapłanów wiarygodnych, przejrzystych, zaangażowanych w sprawy Boże i ludzkie w duchu służby. „Dzisiaj jawi się szczególna potrzeba naszej kapłańskiej jedności, byśmy jej sami nie podważali od wewnątrz. Tworzymy liczne prezbiterium Kościoła Krakowskiego – mówił kard. Dziwisz do kapłanów. – Reprezentujemy różne temperamenty, być może mamy różne poglądy, oczekiwania i ambicje. Chodzi o to, byśmy strzegli jedności, bo jest ona nie tylko darem, ale i zadaniem”.
Metropolita krakowski zwrócił się także do licznie obecnej w Łagiewnikach młodzieży. „Potrzeba nam wszystkim waszego entuzjazmu, waszej gotowości włączenia się w codzienne życie Kościoła” – wskazał kardynał. Powtórzył słowa, które bł. Jan Paweł II wypowiedział na początku swojego pontyfikatu: „Jesteście nadzieją Kościoła”. „Jesteście nadzieją biskupa krakowskiego. Jesteście nadzieją nas wszystkich” – powiedział kard. Dziwisz do młodych.
Zaznaczył, że kapłani pragną im pomagać w pogłębianiu wiary oraz w dorastaniu do podjęcia zadań w społeczeństwie i Kościele. „Dla większości z was misją i zadaniem będzie powołanie do chrześcijańskiego małżeństwa i życia w rodzinie. Potrzebujemy dobrych, zdrowych rodzin. To one stanowią podstawę prężności społeczeństwa i narodu” – mówił hierarcha. „Być może niektórzy z was usłyszą zaproszenie Jezusa do szczególnej służby w Kościele w kapłaństwie lub życiu zakonnym. Bądźcie wrażliwi na ten głos. Nie zagłuszajcie go” – prosił metropolita krakowski.
Przypomniał, że kilka dni temu minęła siódma rocznica śmierci Jana Pawła II. „Dzisiaj modlimy się o jego kanonizację w przekonaniu, że towarzyszy on w sposób wyjątkowy współczesnemu Kościołowi na drogach wiary, nadziei i miłości. W osobie Jana Pawła II otrzymaliśmy dar, na który pragniemy odpowiedzieć, by zachować i pomnożyć jego dziedzictwo nauczania i świętości i przekazać je następnym pokoleniom” – wyjaśnił hierarcha.
Podczas Mszy Krzyżma kilkuset kapłanów archidiecezji krakowskiej odnowiło swoje przyrzeczenia.
Wielkoczwartkowa pielgrzymka służby liturgicznej ołtarza i Ruchu Światło-Życie to zwyczaj wprowadzony w archidiecezji krakowskiej przez kard. Karola Wojtyłę.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.