Kard. Dziwisz: Kościół jest powołany do naśladowania Jezusa
15 czerwca 2020 | 06:00 | md / hsz | Kraków Ⓒ Ⓟ
Pokorna wiara, niezłomna cierpliwość, gorliwa, cicha wielogodzinna modlitwa i niezliczone spotkania z ludźmi, nadzwyczajna bliskość możliwie dla każdego – to droga każdego kapłana i biskupa, który chce żyć i działać zgodnie z duchem Jezusa – mówił kard. Stanisław Dziwisz w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie. Zgromadzili się tam polscy biskupi, by uczcić 100. rocznicę urodzin Karola Wojtyły.
W sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach Mszę św. dziękczynną za życie i posługę papieża Polaka odprawiło ok. 50 biskupów z całej Polski, z przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisławem Gądeckim. Obecny był także łaciński metropolita Lwowa abp Mieczysław Mokrzycki, dawny sekretarz św. Jana Pawła II. Eucharystii przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio.
Dzisiaj, kiedy dane nam jest obchodzić 100. rocznicę urodzin Karola Wojtyły – św. Jana Pawła II Wielkiego, my, polscy biskupi, pragniemy spłacić wobec niego swój dług wdzięczności poprzez pamięć i modlitwę – mówił na początku Mszy św. abp Marek Jędraszewski. Podkreślał, że polski episkopat wyrasta z promieniowania jego osobowości. – Czujemy się zatem szczególnie głęboko wezwani do tego, aby wspólnie wysławiać Boga za to wszystko, co na polskiej ziemi, a także na wszystkich kontynentach świata w zbawczych planach swej Opatrzności zechciał On dokonać przez Piotrową posługę św. Jana Pawła II Wielkiego – zaznaczył.
W homilii kard. Dziwisz wskazywał Jana Pawła II jako wzór biskupa, dobrego pasterza, od którego biskupi i kapłani winni uczyć się, jak naśladować Jezusa. – Drodzy bracia w biskupstwie, Jan Paweł II, biskup Rzymu, jest dla nas pięknym i mocnym znakiem pasterskiej posługi biskupa w Kościele. Pokorna wiara, niezłomna cierpliwość, gorliwa, cicha wielogodzinna modlitwa i niezliczone spotkania z ludźmi, nadzwyczajna bliskość możliwie dla każdego – to droga każdego kapłana i biskupa, który chce żyć i działać zgodnie z duchem Jezusa – wskazywał hierarcha.
Kard. Dziwisz podkreślał, że Kościół jest powołany do naśladowania Jezusa. – Kościół jest misyjny ze swojej natury. Takim chciał go Jezus, który stał się człowiekiem, nomadą, pielgrzymem, Bogiem szukającym człowieka, tego najbardziej samotnego, dotkniętego przez grzech, ubogiego, wydziedziczonego – podkreślał hierarcha.
Według niego, papież z Polski stał się „misjonarzem świata, niestrudzonym głosicielem wolności, jaką podarował nam Chrystus, stróżem i propagatorem światła Jego Ewangelii prawdy i życia”. – W jego życiu, dziele, a także w sposobie odchodzenia i umierania, miłosierny Bóg pokazał nam jeszcze raz piękno Kościoła misyjnego – dodał.
Krakowski metropolita senior wspominał papieskie pielgrzymki do ojczyzny, spośród których wyróżnił trzy: w 1979, 1991 i 2002 roku. Pierwsza, „niezapomniana, historyczna, charyzmatyczna”, odbyła się w przełomowym dla Polski momencie. – To była pielgrzymka obudzenia nadziei i odwagi. Ta pielgrzymka nie tylko, że zastała Polskę w przełomowym momencie, ale ona tak naprawdę ten moment umożliwiła, niejako wskrzesiła w duszach Polaków – opisywał.
Nie wolno nam zapominać o tym bierzmowaniu dziejów, czyli o prawdzie, że nasza wolność, suwerenność, niepodległość powiązane są z obecnością Boga w naszych dziejach – apelował.
Pielgrzymkę z 1991 roku kard. Dziwisz wspominał jako mocne świadectwo papieża o prawdziwej wolności, która prowadzi zawsze do szanowania boskiego prawa wyrażonego w Dekalogu. Jak zaznaczył, prawo to jest gwarantem ludzkiej wolności, „takiej wolności, która potrafi kochać, służyć, widzieć innych i być dla nich”.
Jakże aktualne jest to ewangeliczne przesłanie Ojca Świętego Jana Pawła II do rodaków także i dzisiaj. Prosił nas papież wtedy i prosi dzisiaj, z nieba, abyśmy wolność naszą budowali na słowie Boga, na zaufaniu Jego mądrości, na posłuszeństwie – komentował.
Ostatnią papieską pielgrzymkę do Polski nazwał „krakowską”. Jej tematem było miłosierdzie Boże. Papież przekazał wówczas misję głoszenia miłosierdzia na cały świat. – Uczył nas wtedy „wyobraźni miłosierdzia”. Jak bardzo jej dzisiaj potrzebujemy w każdym wymiarze naszego kościelnego i społecznego życia! – podkreślał sekretarz św. Jana Pawła II.
Kard. Dziwisz zaznaczył ponadto, że wspomnienia o polskim papieżu nie mogą stać się „jedynie pamiątką z przeszłości, zakurzonym zdjęciem z albumu, do którego powraca się coraz rzadziej z upływem lat”. – Modlimy się tutaj, aby być jeszcze bardziej otwartymi, wrażliwymi na znaki i dzieła miłosierdzia Bożego między nami, w samym centrum naszej codzienności – mówił. Jak dodał, sanktuarium św. Jana Pawła II zostało zbudowane po to, by przypominać życiową misję jego patrona, który „stał się dla wielu znakiem miłosiernej Opatrzności”.
Wieczorem biskupi wysłuchali w papieskim sanktuarium koncertu, który dla uczczenia 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II zorganizowała archidiecezja krakowska we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego oraz Instytutem Dialogu Międzykulturowego św. Jana Pawła II w Krakowie. Dziś biskupi odwiedzili Kalwarię Zebrzydowską i Wadowice. W tamtejszej bazylice Ofiarowania NMP Mszy św. przewodniczył abp Stanisław Gądecki.
Pełny tekst homilii kard. Stanisława Dziwisza dostępny jest TUTAJ.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.