Kard. Dziwisz: módlcie się, by w Ojczyźnie ustały jałowe spory i partyjne kłótnie
07 sierpnia 2018 | 11:15 | md / pz | Skawina Ⓒ Ⓟ
O modlitwę w intencji ojczyzny i Kościoła, a także za papieża Franciszka oraz zbliżający się synod o młodzieży zaapelował w Skawinie kard. Stanisław Dziwisz, który w kościele Miłosierdzia Bożego przewodniczył Mszy św. dla pielgrzymów wyruszających na Jasną Górę. Zaapelował również, by modlili się o „osobistą i zbiorową wolność od rozlicznych zniewoleń i nałogów”.
W kościele Miłosierdzia Bożego w Skawinie zgromadzili się pielgrzymi, którzy należą do wspólnoty skawińsko-czernichowskiej Pieszej Pielgrzymki Krakowskiej na Jasną Górę. Mszę św. odprawił dla nich kard. Stanisław Dziwisz. W homilii podkreślił, że Kościół jest po to, aby głosić Ewangelię w każdym pokoleniu i w każdym środowisku. „Kościół więc z natury jest misyjny, czyli posłany. Dlatego my wszyscy, stanowiący Kościół, jesteśmy posłani” – mówił, wyjaśniając sens pielgrzymowania.
„Dajecie niecodzienne świadectwo wiary, przemawiające do tych, którzy szukają, którzy stają z boku, którzy jeszcze nie poznali Chrystusa” – dodał krakowski metropolita senior i przypomniał, że całe życie człowieka jest pielgrzymowaniem.
Tradycyjnie uczestnicy Pieszej Krakowskiej Pielgrzymki do Częstochowy modlą się w intencji Ojca Świętego i Ojczyzny. Kard. Dziwisz zachęcał, by w tę intencję włączyć również modlitwę wdzięczności „za dar, jakim się okazał dla Kościoła i świata pontyfikat św. Jana Pawła II, wybranego na Stolicę Piotrową czterdzieści lat temu”.
„Módlcie się w intencji zbliżającego się jesiennego Synodu Biskupów, poświęconego młodzieży, wierze i rozeznawaniu powołania. Módlcie się, by współczesnemu Kościołowi, a także naszej krakowskiej archidiecezji nie zabrakło dobrych powołań kapłańskich, zakonnych i misyjnych, a także dobrych powołań do życia małżeńskiego i rodzinnego, by nasze rodziny były wspólnotami życia i miłości” – zaapelował.
Hierarcha prosił pątników, by nie zapominali o modlitwie za Ojczyznę, by była ona „królestwem dobra i miłości, sprawiedliwości i solidarności”. „Niech ustają w niej jałowe kłótnie i partyjne spory, nie będące wyrazem troski o dobro wspólne, lecz o partykularne interesy” – dodał.
Do wszystkich intencji duchowny dodał ponadto dziękczynienie za odzyskaną sto lat temu niepodległość Polski. Zaapelował również, by modlić się o „osobistą i zbiorową wolność od rozlicznych zniewoleń i nałogów”.
Wspólnota skawińsko-czernichowska jest jedną z ośmiu grup, z których składa się Piesza Pielgrzymka Krakowska na Jasną Górę. Pątnicy mają do pokonania ok. 150 km drogi Szlakiem Orlich Gniazd. Na Jasną Górę dotrą 11 sierpnia.
Wraz z nimi „duchowo pielgrzymują” chorzy, rodziny oraz parafie archidiecezji. Organizatorzy Pieszej Pielgrzymki Krakowskiej od lat zachęcają do takiego duchowego towarzyszenia wszystkich, którzy nie mogą sami udać się na Jasną Górę. Duchowe pielgrzymowanie polega m.in. na modlitwie w intencji pątników, podejmowaniu w parafiach tematu rozważań pielgrzymkowych oraz udziale w uroczystym pożegnaniu lub powitaniu pątników. Pielgrzymom można ponadto powierzać prośby i intencje modlitewne.
Swoje korzenie Pielgrzymka Krakowska ma w Grupie Białej akademickich 17-tek Pieszej Pielgrzymki Warszawskiej, w ramach której pielgrzymowali w latach 70. studenci i młodzież krakowska. Bezpośrednią inspiracją wędrowania z Krakowa na Jasną Górę był Biały Marsz po zamachu na Jana Pawła II w maju 1981 roku.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.