Kard. Dziwisz wspomina Josephinę Gebert
07 września 2019 | 08:00 | mag / hsz | Piekary Ⓒ Ⓟ
Kard. Stanisław Dziwisz przewodniczył Mszy św. w Centrum Edukacyjnym „Radosna Nowina 2000”, prowadzonym w podkrakowskich Piekarach przez Zgromadzenie Księży Misjonarzy. Podczas uroczystości rozpoczęcia nowego roku szkolnego tamtejszemu liceum zostało nadane imię założycielki placówki, Josephine Gebert. Szwajcarka zmarła w styczniu tego roku w wieku 103 lat.
W homilii hierarcha namawiał młodych do tego, by zastanowili się nad tym, do czego pociąga ich przykład założycielki Centrum Edukacyjnego „Radosna Nowina 2000”.
– W młodości postanowiła nieść pomoc ludziom w potrzebie i zaangażowała w to szlachetne dzieło wielkie przymioty swego umysłu i serca. Była osobą żywej wiary, a jej działalność społeczna, religijna, filantropijna i edukacyjna była żywym komentarzem do słów Jezusa: „Nie wyście Mnie wybrali, ale Ja was wybrałem i przeznaczyłem was na to, abyście szli i owoc przynosili, i by owoc wasz trwał” – mówił kard. Dziwisz.
Krakowski metropolita senior podkreślał, że dla zrozumienia tego, czym jest Centrum Edukacyjne w Piekarach, trzeba przywołać także postać ks. Bronisława Sieńczaka, misjonarza św. Wincentego a Paulo, który fundatorkę kompleksu spotkał w Lourdes w 1976 roku. – Tych dwoje niezwykłych ludzi, zasłuchanych w głos Chrystusa, zafascynowanych bez granic Jego słowem, dzięki wytrwałości i determinacji dokonało tak wiele. To dzięki nim możemy dzisiaj być w tym ośrodku, w tym kościele Narodzenia Pańskiego. Stało się tak dlatego, że przyjmując pochodzące od Boga hojne dary, umieli dzielić się nimi, pomnażając dobro, w każdym miejscu, do którego zostali posłani – podkreślał kaznodzieja.
– W ten sposób ks. Bronisław Sieńczak i Josephine Gebert stali się dla nas zwiastunami radosnej nowiny. Ich dzieło jest piękne, ponieważ jest owocem prawdziwej przyjaźni. Przyjaźni, którą przez wiele lat pielęgnowali między sobą, ale także zażyłej przyjaźni z Chrystusem, która niezwykle zajaśniała w ich poczynaniach – dodał.
Kard. Dziwisz zauważył ponadto, że Josephine Gebert, choć przez większość życia odległa geograficznie, zawsze była duchowo bliska i można ją nazwać matką „Radosnej Nowiny 2000”. – Nie tylko była gotowa służyć, poprzez własną pracę, pomoc finansową i modlitwę, ale była również przyjaciółką, gotową hojnie ofiarować siebie dla dobra innych – stwierdził.
– Drodzy młodzi przyjaciele, jak widzimy, u korzeni dzieła powstałego w Piekarach jest przyjaźń – przyjaźń z Jezusem Chrystusem i przyjaźń ludzka. Do was również należy zadbać o to, aby wasza szkoła przynosiła owoc i aby ten owoc trwał dzięki przyjaźni z Chrystusem budowanej każdego dnia i dzięki przyjaźni między wami – zwrócił się do uczniów. Jak podkreślał, przyjaźń powinna nadawać prawdziwy blask ich życiu i służbie Kościołowi, Ojczyźnie i ludziom. – Jest to niewątpliwie wielka odpowiedzialność, ale również niezwykle piękne wyzwanie – zaznaczył.
***
Josephine Gebert urodziła się 16 maja 1916 r. w rodzinie zamożnego przedsiębiorcy. Jej ojciec prowadził firmę, która z czasem jako Geberit stała się znanym na świecie przedsiębiorstwem. Sprzedanie firmy w latach 90. ub. wieku umożliwiła Gebert wspieranie rozmaitych dzieł dobroczynnych. Była osobą skromną i bardzo pobożną, oblatką benedyktyńską.
Przekonana do wizji ufundowania katolickiego centrum edukacji dla młodzieży przekazywała zajmującej się dziełami dobroczynnymi misjonarskiej Fundacji ks. Siemaszki w Krakowie pieniądze niezbędne do budowy i wyposażenia Centrum Edukacyjnego „Radosna Nowina 2000”. Kompleks otwarto 8 września 2001 r. jako wyraz dziękczynienia za narodziny Chrystusa oraz za 350 lat pracy i obecności księży misjonarzy w Polsce. W nowoczesnych budynkach centrum działa liceum ogólnokształcące dysponujące własnym internatem oraz kaplicą szkolną.
W maju 2016 r. z okazji setnej rocznicy urodzin wręczono jej w Szwajcarii, gdzie mieszkała, Krzyż Oficerski Orderu Zasługi RP. Depeszę gratulacyjną nadesłał wówczas także papież Franciszek.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.