Kard. Dziwisz odebrał Nagrodę Orła Jana Karskiego
07 września 2009 | 13:50 | pb, tom / ju. Ⓒ Ⓟ
Kard. Stanisław Dziwisz odebrał dziś Nagrodę Orła Jana Karskiego. Metropolita krakowski uhonorowany został „za niesienie prawdy Jana Pawła II, iż antysemityzm jest grzechem” – poinformował w laudacji Kazimierz Pawełek, prezes Towarzystwa im. Jana Karskiego.
Wskazał, że metropolita krakowski jest nie tylko depozytariuszem prawd Jana Pawła II, ale także jako pierwszy polski biskup po śmierci papieża przestrzega przed groźbą relatywizowania zbrodni Holokaustu.
Uroczyste wręczenie nagrody odbyło się w Teatrze im. Słowackiego w Krakowie na zakończenie dyskusji panelowej nt. Auschwitz w ramach trwającego w dniach 6-8 września spotkania „Ludzie i religie”, organizowanego przez Wspólnotę św. Idziego. Nagroda jest przyznawana ludziom, którzy „potrafią pochylić się z troską nad Polską i jej problemami”, są przeciwni nienawiści rasowej, a swoją postawą pracują na rzecz Polski i Polaków.
Dziękując za wyróżnienie kard. Dziwisz wyznał, że przyjmuje je jako duchowy syn Jana Pawła II i towarzysz jego służby Kościołowi i światu. Przyjmuje je ze wzruszeniem ze względu na osobę patrona nagrody. Jan Karski w pojedynkę próbował zapobiec tragedii Holokaustu, chciał obudzić sumienia przywódców wolnego świata, aby zapobiec ludobójstwu. Wzruszony losem ludzi innego pochodzenia i wiary zdobył się na heroiczne czyny, których inni od niego nie wymagali, bo nie wymagali od siebie – zaznaczył metropolita krakowski.
Wskazał, że musimy wymagać najpierw od samych siebie, by mogła zapanować harmonia w rodzinie dzieci jednego Boga. – Mając za sobą daną przez dwa totalitaryzmy lekcję pogardy dla człowieka o innych przekonaniach, zrozumieliśmy, że jesteśmy za siebie wzajemnie odpowiedzialni i musimy od siebie wymagać więcej niż bywało w przeszłości. Nie możemy pozostawać w skorupie własnych wspólnot i tradycji. Jezus Chrystus oczekuje dziś od nas solidarności. Niech solidarność wszystkich dzieci Boga będzie tym horyzontem, do którego wszyscy chcemy zmierzać – apelował kard. Dziwisz.
Nagroda Orła Jana Karskiego – statuetka orła z brązu – została ufundowana w 2000 r. W latach poprzednich laureatami Orłów Karskiego byli m.in. redakcja „Tygodnika Powszechnego”, słynna włoska dziennikarka Oriana Fallaci, ks. prof. Józef Tischner, Jacek Kuroń, Marek Edelman, prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko, prezydent Izraela Szimon Peres i prof. Bronisław Geremek.
W br. oprócz kard. Dziwisza nagrodę otrzymał także amerykański Instytut Hoovera z San Francisco „za ocalenie historii Polski, którą inni chcieli skazać na zagładę”. Założony 90 lat temu przez Herberta Hoovera na Stanford University w Palo Alto Instytut jest największą prywatną placówką historyczną w świecie. Jego archiwa związane są z I i II wojną światową, historią powojenną i są niezwykle cenne dla badaczy dziejów Europy Środkowo-Wschodniej.
Tradycyjnie ogłoszenie laureatów nagrody odbyło się 24 czerwca, w rocznicę urodzin Jana Karskiego (1914-2000), słynnego polskiego kuriera, który z okupowanej przez Niemców Warszawy wywiózł filmy dokumentujące zbrodnię hitlerowską na Żydach w warszawskim getcie. Przedstawił je następnie władzom RP na uchodźstwie, władzom Wielkiej Brytanii oraz prezydentowi USA Franklinowi Delano Rooseveltowi. Po wojnie Karski (prawdziwe nazwisko: Jan Kozielewski) został profesorem Uniwersytetu Georgetown w Waszyngtonie. W 1995 r. został odznaczony Orderem Orła Białego. Trzy lata później był kandydatem do Pokojowej Nagrody Nobla.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.