Kard. Dziwisz: Ojczyźnie życzę, by wolność polityczna sprzymierzyła się z wolnością paschalną
12 kwietnia 2009 | 11:00 | md / ju. Ⓒ Ⓟ
Uroczyste bicie dzwonu Zygmunta obwieściło Krakowowi i całej Polsce Zmartwychwstanie Chrystusa.
Wigilii Paschalnej w katedrze na Wawelu i procesji rezurekcyjnej z udziałem biskupów, kapłanów i setek wiernych przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz.
Na dziedzińcu przed katedrą kard. Stanisław Dziwisz poświęcił ogień. Zapalony paschał został procesyjnie wniesiony do świątyni, gdzie wierni zapalili od niego przyniesione ze sobą świece. Zabrzmiał uroczysty Exultet, który kantor katedry na Wawelu ks. Robert Tyrała zaśpiewał w języku łacińskim.
Podczas uroczystej, trzygodzinnej liturgii sakramenty Chrztu i Bierzmowania przy Ołtarzu Koronacyjnym przyjęło kilkunastu katechumenów. Zmartwychwstanie Pańskie obwieścił miastu i całej Ojczyźnie Dzwon Zygmunta. Właśnie wtedy wyruszyła procesja rezurekcyjna, której przewodniczył metropolita krakowski. Wraz z nim w uroczystym pochodzie przeszli kard. Franciszek Macharski, biskupi krakowscy, kapituła katedralna, kapłani, alumni seminarium duchownego, kawalerowie i damy zakonów Maltańskiego i Bożogrobców oraz setki wiernych. Na zakończenie procesji odśpiewano uroczyste Te Deum.
Kard. Stanisław Dziwisz złożył życzenia mieszkańcom miasta i całej Ojczyzny. „Idąc za Chrystusem nie lękajmy się przeciwności, nie lękajmy się kryzysów. On zwyciężył śmierć i grzech, który jest źródłem i korzeniem wszelkiego zła” – mówił metropolita krakowski.
Kardynał zwrócił się do rodzin, by Zmartwychwstały Chrystus napełniał je „radością i odwagą do przyjmowania nowego życia” i umacniał we wzajemnej miłości, wierności i gotowości przebaczenia. „Dzieci i młodzieży życzę, by przez swoją wierność zmartwychwstałemu Panu i Jego Ewangelii byli radością rodziców i nadzieją narodu, że odważnie i odpowiedzialnie będą w przyszłości podejmować troskę o wspólne dobro” – podkreślał metropolita krakowski. Pozdrowił on także wszystkie wspólnoty parafialne oraz kapłanów i osoby konsekrowane. Wszystkim mieszkańcom Krakowa życzył, by blasku Chrystusa Zmartwychwstałego nie przysłaniały „zachowania czy wydarzenia niegodne tego miasta, miasta świętych i Sługi Bożego Jana Pawła II”.
„Władzom naszego grodu życzę odwagi i siły do podejmowania decyzji służących dobru mieszkańców i wszystkich, którzy tu przybywają. Studentom, profesorom, pracownikom naukowym uczelni życzę, by mogli poszukiwać prawdy, wolności i miłości” – mówił metropolita krakowski.
Kard. Dziwisz złożył życzenia całej Ojczyźnie, by „wolność polityczna sprzymierzyła się z wolnością paschalną, z tą wolnością, do której wyzwolił nas Chrystus”. „Niech w Ojczyźnie naszej nikt nikogo nie krzywdzi ani nie wykorzystuje. Naszym najwyższym prawem niech będzie Chrystusowe prawo miłości, a nie prawo odwetu i nieustannych sporów” – zaznaczył.
Na koniec hierarcha przypomniał o zbliżającej się 30. rocznicy I Pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny i wyraził nadzieję, że jej obchody nie będą tylko wspominaniem, lecz „wielkim, nowym przebudzeniem tych sił, które drzemią w narodzie, a które wzbudził Ojciec Święty udzielając nam bierzmowania dziejów”. „Otwórzmy nasze serca na dary Chrystusa Zmartwychwstałego, dzielmy się nimi ze wszystkimi” – wezwał kard. Dziwisz.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.