Kard. Dziwisz poświęcił kościół bł. Jana Pawła II i prosił o modlitwę za kard. Macharskiego
03 grudnia 2011 | 22:32 | jg Ⓒ Ⓟ
Podczas uroczystości poświęcenia kościoła pw. Jana Pawła II kard. Stanisław Dziwisz przekazał parafii relikwie z krwią błogosławionego następcy św. Piotra i w sposób szczególny prosił o modlitwę za zdrowie kard. Franciszka Macharskiego, który przebywa w szpitalu. Emerytowany metropolita krakowski uległ niegroźnemu wypadkowi w swoim mieszkaniu.
Kard. Dziwisz przewodniczył uroczystej Mszy św., podczas której poświęcił nowy kościół, należący do parafii pw. bł. Jana Pawła II. – Dziękując za dar tego kościoła, pamiętajcie, że Jan Paweł II jest zwiastunem radosnej nowiny. On nas inspiruje do działań przeciwko nieustannej sekularyzacji życia publicznego. Proszę was również, abyście bronili krzyża, który jest symbolem miłości Boga do człowieka – podkreślił kard. Dziwisz. Metropolita krakowski wyraził nadzieję, że nowy kościół nie będzie nigdy pusty, a wierni usłyszą w nim przesłanie wzywające do przebaczania i pojednania.
W czasie liturgii kard. Stanisław poświęcił nowy kościół. Przekazał także piękny relikwiarz z krwią bł. Jana Pawła II. W koncelebrowanej Mszy św. uczestniczyło bardzo wielu kapłanów z patronackich dekanatów, dekanatu Nowy Targ, przyjaciół parafii i kapłanów tam pracujących. Były też siostry sercanki, posługujące Janowi Pawłowi II. W procesji z darami górale w strojach regionalnych przynieśli m.in. symboliczny chleb i regionalne produkty. Metropolita krakowski odprawiał Mszę św. w specjalnym ornacie z wizerunkiem Jana Pawła II, a kapłani koncelebrujący Eucharystię mieli ornaty z papieskim krzyżem.
W czasie modlitwy wiernych kard. Stanisław Dziwisz poprosił wszystkich zebranych na uroczystości o szczególną modlitwą w intencji kard. Franciszka Macharskiego. Uległ on niegroźnemu wypadkowi w swoim domu i obecnie przebywa w jednym z krakowskich szpitali. W uroczystości poświęcenia kościoła wziął udział ks. Andrzej Fryźlewicz, pochodzący z Nowego Targu, który pełnił posługę osobistego sekretarza kard. Franciszka Macharskiego.
Na uroczystości poświęcenia kościoła przybyli bardzo licznie parafianie i zaproszeni goście. Wśród nich władze miasta, powiatu nowotarskiego, wszyscy posłowie z Podhala, oraz delegacje z pocztami sztandarowymi nowotarskiego Związku Podhalan i Szkoły Podstawowej nr 11 im. Żołnierzy Armii Krajowej w Nowym Targu.
Historię parafii przypomniał ks. proboszcz Jan Karlak. Podziękował on z całego serca wszystkim obecnym na uroczystościach, a także wszystkim, którzy pomogli w jakikolwiek sposób w powstawaniu parafii i budowie kościoła. Znaleźli się wśród nich wierni z nowotarskiej parafii pw. NSPJ, z której została wydzielona nowa wspólnota. Proboszcz podziękował ponadto parafiom patronackim, rodakom w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Ks. Karlak wymienił też wielu podhalańskich przedsiębiorców. Wspomniał wszystkich odpowiedzialnych za budowę kościoła i otrzymał od zebranych gromkie i długie brawa. Swoją wdzięczność wyrazili także parafianie. Delegacja wiernych wręczyła wiązanki kwiatów kard. Stanisławowi Dziwiszowi, księdzu proboszczowi i księdzu wikaremu – Wojciechowi Nitce.
Do uroczystości poświęcenia kościoła parafianie przygotowywali się poprzez uczestnictwo w misjach parafialnych, prowadzonych przez ks. bpa Grzegorza Rysia i ks. kanonika Józefa Gubałę. Do każdego domu trafiła specjalna odezwa proboszcza i zaproszenie na uroczystości poświęcenia kościoła. Zaś z okazji poświęcenia kościoła została wydana specjalna książeczka, a także specjalny numer parafialnego miesięcznika „Opoka”.
Najmłodsza parafia w Nowym Targu została erygowana 5 lat temu. Początkowo nie miała wyznaczonego patrona, przyjęto urzędową nazwę: parafia „Na Równi Szaflarskiej”. 1 maja 2011 r. odbyło się uroczyste nadanie wezwania parafii bł. Jana Pawła II. Była to pierwsza w archidiecezji krakowskiej parafia polskiego papieża i jedna z pierwszych w Polsce. Delegacja parafii na czele z proboszczem uczestniczyła w Mszy św. beatyfikacyjnej w Watykanie.
Świątynia w Nowym Targu jest też najnowocześniejszym kościołem w Polsce – pierwszym tego typu obiektem w Europie wykonanym w technologii tzw. budownictwa pasywnego. Architekci twierdzą, że to „pasywny kościół dla aktywnych wiernych”, jego bryła nawiązuje do historycznego stylu regionu, ale wykorzystuje nowoczesne rozwiązania ekologiczne, dzięki którym świątynia będzie energooszczędna.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.