Kard. Dziwisz przewodniczył obchodom 500-lecia obrazu Matki Bożej Krzęcińskiej
06 września 2020 | 19:33 | md / hsz | Krzęcin Ⓒ Ⓟ
Maryja towarzyszy nam we wszystkich zwyczajnych i nadzwyczajnych wydarzeniach życia osobistego i rodzinnego, kościelnego i społecznego – mówił kard. Stanisław Dziwisz podczas Mszy św. z okazji jubileuszu obrazu Matki Bożej Krzęcińskiej. Hierarcha podkreślał, że dzieje Polski i Kościoła to „wzruszająca historia żywej obecności Matki Chrystusa”.
Obraz Matki Bożej Krzęcińskiej pochodzi z XIV lub XV wieku. Parafia wyznaczyła termin jubileuszu wizerunku na podstawie pierwszej zachowanej wzmianki na jego temat. To adnotacja o renowacji dzieła sprzed 500 lat.
Dwadzieścia wieków dziejów Kościoła to również wzruszająca historia żywej obecności Matki Chrystusa w życiu wielkiej wspólnoty Jego uczniów – mówił w homilii kard. Dziwisz. Jak podkreślał, Maryja towarzyszy nam we wszystkich zwyczajnych i nadzwyczajnych wydarzeniach życia osobistego i rodzinnego, kościelnego i społecznego. – Każda i każdy z nas mógłby dopisać osobiste świadectwo o tym, czego doświadczył, zwracając się do Maryi – dodał.
Przywołując historię wizerunku Matki Bożej Krzęcińskiej krakowski metropolita senior przypomniał, że obraz ten towarzyszył od lat wiernym w trudnych chwilach i niebezpieczeństwach, i pomagał im przetrwać dziejowe nawałnice. – Ten obraz to skarb tej ziemi – stwierdził.
Wiem, że parafianie z Krzęcina chętnie pielgrzymują do pobliskiej Matki Bożej Kalwaryjskiej, gdzie od najmłodszych lat pielgrzymował Karol Wojtyła. Może powiedzieć, że Jan Paweł II uformował się w szkole Maryi – zauważył wieloletni sekretarz polskiego papieża. Jak dodał, oddając się do dyspozycji Chrystusowi, naśladował Jej postawę „całkowitego oddania się Bogu, zawierzenia się Mu bez reszty, podjęcia ofiarnej służby Kościołowi”.
Umieszczony w głównym ołtarzu drewnianej świątyni wizerunek otaczany jest od wieków kultem. Proboszcz parafii ks. Józef Motyka podkreśla, że docierają do niego informacje o interwencjach Matki Bożej Krzęcińskiej w chorobach i w innych, materialnych i duchowych, trudnościach. O wysłuchanych modlitwach przypominają umieszczone w gablotach wota. Z historycznych zapisków wiadomo, że kiedyś było ich znacznie więcej. Zostały jednak zrabowane w czasach zaborów, podobnie jak korony i sukienka na obraz, kielichy, monstrancje, relikwiarze.
Obchody 500-lecia obrazu Matki Bożej Krzęcińskiej są wstępem do przypadającego w 2025 roku jubileuszu 700-lecia parafii. W planach są m.in. starania o koronację obrazu i nadanie kościołowi w Krzęcinie tytułu sanktuarium. W ramach duchowych przygotowań rozpoczęła się peregrynacja kopii obrazu Matki Bożej po domach. Potrwa ok. 3 lata.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.