Kard. Dziwisz: Rok Miłosierdzia to dobry czas na rachunek sumienia
27 maja 2016 | 13:41 | luk / mz Ⓒ Ⓟ
„Rok Święty Miłosierdzia to dobry czas, byśmy mieli odwagę przeprowadzić rachunek sumienia z naszej osobistej i zbiorowej postawy – czy rzeczywiście jesteśmy ludźmi miłosierdzia?” – mówił w homilii podczas procesji Bożego Ciała w Krakowie kard. Stanisław Dziwisz.
Metropolita krakowski uwrażliwiał uczestników procesji również na konieczność budowania jedności poprzez działania, których głównym motywem powinna być służba Bogu i człowiekowi.
Hierarcha podkreślił, że pierwszym imieniem Boga jest miłość, która najpełniej objawiła się w Jezusie Chrystusie. „Ta miłość została ukrzyżowana, ale jednocześnie odniosła największe zwycięstwo nad mocami zła, grzechu i śmierci. Dzięki tej miłości otwarła się przed nami droga wiodąca do życia w Bożym i wiecznym królestwie” – mówił.
Metropolita krakowski zaznaczył, że na tej drodze człowiek nie jest sam. „Nie jesteśmy zdani na własne siły. Podąża z nami Boski Piechur. On wskazuje kierunek. On oświeca swoim słowem. On karmi nas swoim Ciałem – Chlebem Życia” – tłumaczył.
Purpurat przestrzegł zebranych, że w każdym człowieku drzemią siły, które prowadzą do zrywania więzi z Bogiem. „Warto o tym wszystkim pamiętać, gdy przez grzech osobisty oddalamy się od Boga, gdy w życie naszych rodzin, środowisk, wspólnot, a także w życie społeczne i polityczne zakradają się napięcia, zazdrości, kłótnie i podziały” – uwrażliwiał.
Uznał, że jedność będzie pogłębiana tylko wtedy, jeśli motywem przewodnim działań nie będzie osobisty czy partyjny egoizm, ale chęć służby Bogu i człowiekowi. „Jednym z rysów miłości jest miłosierdzie. Na ten rys uczulony jest współczesny świat, mający za sobą doświadczenie totalitarnych, nieludzkich systemów, doświadczający często przemocy, zbrojnych konfliktów, wojen, kolejnych odsłon ślepej nienawiści” – powiedział.
Hierarcha odniósł się także do nadchodzących Światowych Dni Młodzieży w Polsce, stwierdzając, że podczas ich trwania wspólnym językiem chrześcijan będzie właśnie język miłości. „Wykorzystajmy szansę tego wielkiego spotkania. Drodzy młodzi przyjaciele, Drodzy mieszkańcy Krakowa i Polski, ukażmy wszystkim przybyłym Kraków przyjazny, solidarny, braterski i gościnny” – zachęcił. „Stajemy przed wyzwaniem, jakiego jeszcze nie mieliśmy. Wspierajmy to zbliżające się wydarzenie modlitwą. Przygotujmy na to wydarzenie nasze serca” – dodał.
„Niech radość Ewangelii i radość wiary, jaką przeżywamy dziś publicznie na ulicach Krakowa, utrzymuje się w naszym Mieście. Niech Chrystus Eucharystyczny umacnia nas, byśmy z naszymi bliźnimi dzielili się na co dzień chlebem dobra i miłości” – zakończył kard. Dziwisz.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.