Drukuj Powrót do artykułu

Kard. Dziwisz w Akademii Muzycznej: Dajecie Polsce ludzi wielkiego ducha

13.01.2018 , md, Kraków, 13-01-2018 Ⓒ ℗

Kard. Stanisław Dziwisz uczestniczył w sobotę wieczorem w spotkaniu opłatkowym Akademii Muzycznej w Krakowie, która w tym roku obchodzi 130-lecie istnienia. „Ta prawdziwa kuźnia talentów daje Polsce i światu wybitnych muzyków i ludzi wielkiego ducha” – mówił hierarcha, składając życzenia profesorom i studentom uczelni.

Rektor, profesorowie, pracownicy i studenci Akademii Muzycznej spotkali się na corocznym opłatku w Auli Florianka, znanej w Krakowie jako miejsce wielu koncertów i wydarzeń artystycznych. Składając życzenia młodym artystom i ich nauczycielom, kard. Dziwisz przywołał postać swojego poprzednika, kard. Franciszka Macharskiego, który był wielkim melomanem i przyjacielem krakowskiej uczelni.

Wspomniał, jak bardzo zmarły w 2016 r. hierarcha lubił spotkania ze studentami i profesorami, a podczas tradycyjnych opłatków „śpiewał kolędy i pastorałki, często stojąc także przy fortepianie i obserwując równocześnie grającego artystę, podziwiając zespół instrumentów dętych, czy piękne chóry”. „To był człowiek wielkiej kultury i wielkiego ducha. Cieszę się, że zasłużył sobie na miano waszego przyjaciela” – mówił kardynał.

Emerytowany metropolita krakowski przypomniał, że rok 2018 będzie dla Akademii Muzycznej czasem świętowania 130-lecia istnienia uczelni, najpierw jako Konserwatorium Towarzystwa Muzycznego, Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej i obecnie Akademii Muzycznej w Krakowie. „Ta prawdziwa kuźnia talentów była i jest bardzo znacząca na mapie Krakowa i Polski. Daje naszej ojczyźnie i światu wybitnych muzyków i ludzi wielkiego ducha” – podkreślał mówca. „To wy tworzycie kulturę, to wam zawdzięczamy tyle wspaniałych koncertów, konferencji, sympozjów, konkursów i festiwali” – wyliczał, dodając, że ta działalność jest wielkim wkładem w kształtowanie tożsamości narodowej i formowanie duchowe młodego człowieka.

Kard. Dziwisz podziękował społeczności uczelni za pomoc w przygotowaniu muzyki podczas pielgrzymki papieża Benedykta XVI w 2006 roku i Światowych Dni Młodzieży z papieżem Franciszkiem w roku 2016. Przypomniał zasługi w kształceniu organistów kościelnych, dyrygentów chórów parafialnych i prowadzących schole. Wśród ważnych wydarzeń w historii uczelni wymienił powstanie Międzyuczelnianego Instytutu Muzyki Kościelnej w Krakowie, prowadzonego przez Akademię Muzyczną i Uniwersytet Papieski Jana Pawła II, a także spotkanie z papieżem emerytem Benedyktem XVI w Castel Gandolfo, podczas którego obydwie uczelnie wręczyły mu doktoraty honoris causa.

Wspominając historię uczelni, kard. Dziwisz życzył rektorowi, profesorom i studentom, by jubileuszowy rok był dla nich „wspaniałym czasem” spełniania wielkich marzeń artystycznych i planów związanych z budową nowego gmachu uczelni.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.