Kard. Dziwisz w Dniu Dziękczynienia: wolność stawia nowe wyzwania
07 czerwca 2009 | 14:23 | aw/maz Ⓒ Ⓟ
Mamy za co Bogu dziękować, mamy też podejmować ważne zadania współczesności – mówił kard. Stanisław Dziwisz podczas Mszy św. 7 czerwca.
W uroczystość Trójcy Świętej metropolita krakowski wygłosił kazanie podczas Eucharystii odprawionej przed wznoszoną Świątynią Opatrzności podczas obchodów II Dnia Dziękczynienia. Mszy św. przewodniczył abp Józef Michalik, przewodniczący Episkopatu Polski. Koncelebrowało ją ponad 40 biskupów z całej Polski.
W homilii kard. Dziwisz podkreślił, że Dzień Wdzięczności jest bardzo potrzebny, gdyż pozwala wśród trosk, niepokojów, rozczarowań i niepewności dostrzegać dobro, które jest dziełem rąk naszych i bliźnich.
Kardynał Dziwisz wspomniał o trzech wydarzeniach, za które szczególnie dziękuje Bogu – pielgrzymka Jana Pawła II do Ojczyzny, która odbyła się 30 lat temu, uwolnienie Polski od totalitarnego systemu komunistycznego oraz wizyta Jana Pawła II w Sejmie 11 czerwca 1999 r., gdy Papież przypomniał parlamentarzystom, że w demokratycznym państwie zasadniczą rolę odgrywa porządek prawny, którego fundamentem jest człowiek i pełna prawda o nim, jego niezbywalne prawa i prawa całej wspólnoty, której na imię naród.
Kard. Dziwisz zwrócił uwagę, że najlepszą formą wdzięczności będzie odpowiedzialność każdego Polaka za przyszłość Ojczyzny.
– Wyzwanie, na które trzeba dziś odpowiedzieć to ideologiczny sekularyzm. To pytanie o to, czy chcemy zachować wolność i twórczo rozwijać podstawowe wartości i czy chcemy, żeby Ewangelia kształtowała nasze ideały, a osoba Jezusa z Nazaretu był punktem odniesienia życia osobistego i społecznego – mówił kard. Dziwisz. Wspomniał również o otaczaniu troską rodziny, o tym że należy pomagać młodym przygotować się do małżeństwa, troszczyć się o rodziny wielodzietne, otoczyć opieką rozległe sfery ubóstwa rodzin.
W homilii znalazło się także miejsce na słowa o polityce. Kardynał powiedział, że życie polityczne jest wielkim wyzwaniem, a po kilkudziesięciu latach dyktatury niełatwo było uformować zdolnych, kompetentnych i bezinteresownych liderów politycznych. – Nie tak wyobrażaliśmy sobie atmosferę w wolnej Polsce” – stwierdził kard. Dziwisz. – Mówię o tym nie oskarżając nikogo, ale wzywając do wspaniałomyślności i bezinteresowności. Na dłuższą metę tylko taka postawa zwycięża – dodał.
Szczególnym wyrazem wdzięczności Bogu jest warszawskie Centrum i Świątynia Opatrzności, której zarys już widać – stwierdził kard. Dziwisz. Zacytował abp Nycza, który zapowiedział, że będzie to wyjątkowe miejsce, w którym Polacy będą mówić Bogu „dziękuję” oraz uczyć się dostrzegać rolę Opatrzności Bożej w dziejach naszej Ojczyzny. Stwierdził, że w Dniu Dziękczynienia trzeba także wyrazić wdzięczność dla Warszawy za jej bohaterską służbę trzech powstańczych zrywów, opłaconych życiem, krwią i cierpieniem.
Zobacz tekst homilii kard. Stanisława Dziwisza w dziale BIBLIOTEKA »
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.