Kard. Dziwisz w Ludźmierzu: nie do śmierci należy ostatnie słowo
15 sierpnia 2016 | 15:45 | jg Ⓒ Ⓟ
Metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz przewodniczył uroczystej sumie odpustowej w sanktuarium Matki Bożej Królowej Podhala w Ludźmierzu. Do Gaździny Podhala przybyło tysiące pątników.
Kard. Stanisław Dziwisz przewodniczył uroczystej sumie odpustowej przy ołtarzu polowym w ludźmierskim sanktuarium. – Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny to wspaniałe zwieńczenie Jej ziemskiego życia – Jej niezwykłej drogi miłości i służby, na którą zaprosił Ją i wprowadził sam Wszechmocny i Najwyższy Pan. Dzięki Ewangelii Kościół przez całe wieki zachowywał i nadal zachowuje w pamięci to wszystko, kim Maryja była i jaką rolę odegrała w realizacji Bożego planu zbawienia – mówił kard. Stanisław Dziwisz.
Hierarcha przypomniał, że dopiero w 1950 r. prawda o losie Matki Chrystusa została podana ludowi Bożemu do wierzenia jako dogmat przez papieża Piusa XII.
Metropolita krakowski podkreślał, że uroczystość Wniebowzięcia Maryi przypomina, że Ona jako pierwsza po swym Synu i na mocy Jego zasług znajduje się już w niebie. – Tymczasem my czekamy w najważniejszej "kolejce". Czeka na nas śmierć, ale do niej nie należy ostatnie słowo. Grób nie jest dla nas ostatnim i definitywnym przystankiem. Jesteśmy bowiem stworzeni do życia i zmierzamy do życia po przekroczeniu progu śmierci i powstaniu z martwych. Taki jest horyzont naszej chrześcijańskiej nadziei, umocnionej wiarą, że w niebie czeka na nas uwielbiony Jezus Chrystus ze swą wniebowziętą Matką. Pamiętajmy o tej rzeczywistości, która czeka na nas i do której zbliżamy się z każdym dniem naszego życia – mówił metropolita krakowski.
– Biorąc przykład z Maryi, każdy z nas może i powinien zapisywać w swojej pamięci to wszystko, co Bóg uczynił dla każdego z nas i dla nas wszystkich, aby z osobistego doświadczenia Bożej dobroci i miłosierdzia układać osobisty i niepowtarzalny hymn, zaczynający się także od słów wypowiedzianych przez Maryję: „Wielbi dusza moja Pana i raduje się duch mój w Bogu, Zbawcy moim”. Taka codzienna modlitwa dziękczynienia i uwielbienia będzie jednocześnie najlepszym lekarstwem i sposobem uwalniania się od złej pamięci – zapominania o urazach i krzywdach, jakich może doznaliśmy od naszych bliskich czy dalszych osób – zachęcał Biskup Krakowa.
Kard. Stanisław Dziwisz przypomniał wizytę papieża Jana Pawła II w Ludźmierzu, która miała miejsce w czerwcu 1997 r. – W ostatnich tygodniach jeszcze bardziej uświadomiliśmy sobie, kim był i kim jest dla nas Jan Paweł II. To przecież jemu zawdzięczamy decyzję Ojca Świętego Franciszka o powierzeniu nam Światowego Dnia Młodzieży 2016 w Krakowie. Młodzi z całego świata chcieli zobaczyć Ojczyznę inicjatora Światowych Dni Młodzieży, Papieża młodych i Papieża Rodzin, Papieża Bożego Miłosierdzia. Rzeczywistość przerosła nasze oczekiwania. Przeżyliśmy wspaniałe dni święta wiary z młodymi ze wszystkich kontynentów, z ponad stu osiemdziesięciu krajów. Długo jeszcze będziemy powracać do tego nadzwyczajnego wydarzenia, które jeszcze bardziej przybliżyło nas wszystkich do Pana Jezusa, do Jego
Kościoła, do Piotra naszych czasów – papieża Franciszka – mówił hierarcha. Na zakończenie jeszcze raz podziękował wszystkim, którzy na różny sposób wnieśli swój wkład w Światowy Dzień Młodzieży, w jego organizację w polskich diecezjach i w Krakowie, także podhalańskim parafiom i rodzinom.
Na zakończenie sumy odpustowej sprawowanej przy ołtarzu polowym w ogrodzie różańcowym ludźmierskiego sanktuarium kard. Stanisław Dziwisz poświęcił kwiaty i zioła oraz dewocjonalia.
Ludźmierskie uroczystości uświetniła orkiestra dęta, kapela regionalna, delegacje z pocztami sztandarowymi, 21. Brygada Strzelców Podhalańskich. Przyjechali pielgrzymi ze Słowacji, Węgier, Stanów Zjednoczonych. Niektórzy górale wzorem dawnych lat dojechali do Gaździny Podhala konnymi zaprzęgami.
Wszystkim za obecność i przygotowanie podziękował ks. Jerzy Filek, ludźmierski kustosz. Podczas trwania ludźmierskiego odpustu można cały czas skorzystać z sakramentu pojednania. Do kapłanów ustawiały się spore kolejki, zarówno w dzień jak i w nocy. Za posługę spowiednikom podziękował kard. Stanisław Dziwisz.
Uroczystości w Ludźmierzu poprzedziły Dni Maryjne. Pasterce Maryjnej o północy z 14 na 15 sierpnia przewodniczył bp Jan Szkodoń. Przed Eucharystią tradycyjnie ogłoszono wyniki tegorocznej edycji Konkursu Poezji Religijnej im. ks. prof. Józefa Tischnera. Laureatom gratulował wicestarosta nowotarski Władysław Tylka i burmistrz Nowego Targu Grzegorz Watycha, a także Andrzej Skupień, prezes Związku Podhalan.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.